| doardaria a întrebat:

Hei tpu..am si eu o problema, de doua luni dupa ce mi se termina menstruatia la o saptamana incep durerile de sani care tin pana la urmatoarea menstruatie...stiu ca durerile de sani sunt normale inainte de venirea mentruatiei, dar stiam ca incep cu cel mult 7 zile inainte sa iti vina, la mine incep cu 3 saptamani inainte...ar putea fi altceva decat psm?sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

La 19 anişori NU prea sunt normale aceste dureri de sâni şi NU mai putem discuta de creşterea sânilor!

Poate fi vorba şi de sarcină - vezi punctul 4 de la linkul :
http://www.mamicamea.ro/despre-sarcina/semne-si-simptome-de-sarcina.html

DEPINDE de aspectul/durata menstrelor avute - poate fi vorba de "ciclu peste sarcină"...

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici", atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge, atunci NU cred să fi însărcinată.

"Ciclul peste sarcină" este o denumire GENERICĂ ( de aceea am obiceiul s-o pun în ghilimele ) pentru o FALSĂ menstruaţie, adică o sângerare care apare DUPĂ fecundarea ovulului.

Pot exista 2 ( sau chiar 3 ) situaţii :
1. poate fi vorba de o sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare
2. poate fi vorba de "sângerare deciduală", care este o sângerare similară menstrei şi poate apărea din cauza unor disfuncţii hormonale ( care provoacă desprinderea unei părţi din mucoasa uterină )
3. mai RAR, apare "Ciclul menstrual regulat" - situaţia este întâlnită mai ales atunci când femeia rămâne însărcinată în apropiere de debutul următoarei menstruaţii.

Vezi detalii la linkul :
http://www.mami.ro/......na-1819757

http://www.sfatulmedicului.ro/......cina_10870

Dacă ai făcut sex NEPROTEJAT, atunci să faci 2 teste de sarcină CORECTE, aşa cum ţi-am EXPLICAT în răspunsurile pe care ţi le-am dat anterior.

O seară plăcută.

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În cazuri mai RARE, se poate întâmpla să apară dureri de sâni/sâni sensibili şi în perioada ovulaţiei.

Dacă te dor sânii vreo săptămână ( din cauza ovulaţiei ) + încă 2 săptămâni ( simptom premenstrual ) = 3 săptămâni.

Totuşi, este o situaţie destul de RARĂ şi de ciudată.

De asemenea, o "parte" din durere se poate datora faptului că sânii sunt în dezvoltare ( bănuiesc, depinde şi ce vârstă ai )...

Eventual, poţi să mergi şi la medicul specialist SENOLOG ( cu Trimitere de la medicul de familie ).

Toate cele bune.

| doardaria explică (pentru bursuc001):

Am 19 ani aproape si luna trecuta mi s-a intamplat la fel tot cu 3 saptamani inainte de menstruatie au inceput durerile de sani si sau terminat la 2 zile dupa ce au inceput, luna asta la fel doar ca acum durerea e mai puternica. poate fi si vorba de sarcina? dar stiam ca la sarcina nu se opresc durerile de sani in timpul menstruatiei.

| bursuc001 a răspuns (pentru doardaria):

La 19 anişori NU prea sunt normale aceste dureri de sâni şi NU mai putem discuta de creşterea sânilor!

Poate fi vorba şi de sarcină - vezi punctul 4 de la linkul :
http://www.mamicamea.ro/despre-sarcina/semne-si-simptome-de-sarcina.html

DEPINDE de aspectul/durata menstrelor avute - poate fi vorba de "ciclu peste sarcină"...

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici", atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge, atunci NU cred să fi însărcinată.

"Ciclul peste sarcină" este o denumire GENERICĂ ( de aceea am obiceiul s-o pun în ghilimele ) pentru o FALSĂ menstruaţie, adică o sângerare care apare DUPĂ fecundarea ovulului.

Pot exista 2 ( sau chiar 3 ) situaţii :
1. poate fi vorba de o sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare
2. poate fi vorba de "sângerare deciduală", care este o sângerare similară menstrei şi poate apărea din cauza unor disfuncţii hormonale ( care provoacă desprinderea unei părţi din mucoasa uterină )
3. mai RAR, apare "Ciclul menstrual regulat" - situaţia este întâlnită mai ales atunci când femeia rămâne însărcinată în apropiere de debutul următoarei menstruaţii.

Vezi detalii la linkul :
http://www.mami.ro/......na-1819757

http://www.sfatulmedicului.ro/......cina_10870

Dacă ai făcut sex NEPROTEJAT, atunci să faci 2 teste de sarcină CORECTE, aşa cum ţi-am EXPLICAT în răspunsurile pe care ţi le-am dat anterior.

O seară plăcută.

| andru10best a răspuns:

Nu este normal. Mai bine mergi la un control.

| ALEX2402 a răspuns:

Ia vitamina E Forte cate una pe zi, timp de 10 zile, in fiecare luna, 3 luni, cu 10 zile inainte de ziua in care incepe ciclul

| Aphrodytha a răspuns:

Mai bine mergi la doctor, de ce stai sa scrii pe un blog nu stiu.

| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa intri pe https://chilotis.com/ si sa citesti ghidul lor despre menstruatie. Sunt informatii foarte folositoare.

| issulove a răspuns:

Du-te la medic