| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca TPU nu-i cel mai potrivit loc unde sa cer sfaturi de genul, o sa merg la nutritionist in viitor, dar sunt curioasa si de parerile voastre. Nu mai stiu sa-mi ascult corpul. Nu mai stiu cand mi-e foame si cand nu. Mananc doar odata pe zi (de obicei dimineata) si atunci pana mi se face rau. Pe urma fac sport in exces sau ma infometez mai multe zile. Imi ating tot felul de obiective alimentare din mintea mea (cum ar fi sa mananc tot borcanul cu miere la o singura masa) sau (toata cratita de mancare la o singura masa) sau (1200 kcal la o singura masa si pe urma nu mai mananc nimic) etc. Daca nu ating aceste obiective, efectiv nu ma simt satula. Ma gandesc tot timpul la mancare si la cate kcal are fiecare imbucatura de mancare. Daca trebuie sa merg la petreceri, in excursii etc si nu-mi pot lua cantarelul la mine sa cantaresc mancarea si sa calculez cu exactitate, efectiv plang. Ma gandesc si cateva ore daca sa mananc ceva sau nu sau ce sa mananc a doua zi. A devenit frustrant sa traiesc asa, in rusine si in vinovatie constanta. Simt ca fericirea vine doar pe moment, cand mananc si nu ma mai pot opri. Pe urma ma pedepsesc. Voi ati fost vreodata intr-o stare de genul? Cum ati procedat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Formeaza un tel.Sa mananc azi dimineata 2 feliute de paine cu gem, margarina, sau miere. Apoi la 12 sa mananci nu stiu ce, apoi seara.De ce sa nu folosesti in avantaju tau chestia asta cu ambitia?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa i ti faci toate analizele sa vezi daca nu ai diabet, mergi maine la medicul de familie sa i ti dea trimiteri.Tu ce varsta ai?

| Catrice a răspuns:

Vezi ca ajungi la urgente după un borcan de miere la o masa.
Tu de psihiatru ai nevoie, nu nutriționist.

| SingleForOne a răspuns:

Ai nevoie mai mult de un psiholog pentru a-ți explica de ce unele lucruri au anumite rezultate, pentru tine fiind efectele pe care le trăiește zilnic.