| YLLL a întrebat:

De cativa ani buni tot incerc sa dau joc niste amarate de kg (in jur de 8-10 ) si cred ca am reusit sa slabesc maxim 4 kg, pe care le-am pus inapoi, deoarece nu am putut niciodata sa imi creez un stil de viata sanatos din cauza poftei excesive pe care o am. Am avut tot timpul motivatii, si imi doream si imi doresc si acum sa arat mai bine, sa nu am celulita, etc. Nu sunt obeza, doar am surplusuri( picioare mai groase, putina burta, aripioare). Toata lumea imi spune ca asa imi e constructia dar oricum as putea sa dau aceste surplusuri jos, nu vreau sa fiu slaba, sa am bete in loc de picioare, Doamne fereste, ba din contra, sa am forme dar sa scap de partile inestetice. Am 1, 70 si in jur de 68 de kg. Nu ma mai inteleg, de ce am perioade in care gandesc ca este bine sa mananc sanatos, sa nu fac excese, sa nu mananc gras, etc. Aceste perioade ma tin maxim 2 saptamani, dupa care devorez tot. Nu ma infometez in acele perioade, mananc fructe, iaurturi, mancare sanatoasa in general, dar dupa un timp parca o iau razna si mananc foarte mult, chiar si cand sunt satula. Si pe urma ma simt vinovata. Sau mai am conceptia asta tampita "aa, daca am mancat astazi prostii, pot sa continui toata ziua. de maine nu mai mananc" si chestia asta ma enerveaza la culmeee si mor de ciuda cand vad alte persoane care pot sa se abtina si sa manance sanatos.Alta problema pe care o mai am, nu stiu sa mananc putin. Am auzit si asta "mananca des si putin", dar eu nu pot. Ori mananc pana ma satur ori nu mananc deloc, doar imi fac pofta asa. Si da stiu toate trucurile de pe net gen " bea apa inainte de masa", "gaseste-ti o ocupatie ca sa nu mai mananci", etc.De obicei am ocupatii, si mereu prin casa ba fac cate 10 -15 squats, ba ma plimb pe afara, dar tot imi gasesc cateva minute sa infulec. Stiu ca totul porneste de la creier, dar de multe ori pofta este mult prea mareee si nu mai gandesc.Pur si simplu ma plictisesc daca nu mananc. Vreau sa treaca cateva luni si sa zic "in sfarsit am slabit, in sfarsit am reusit sa ma abtin".De fapt nu cateva luni, as vrea sa imi creez un stil de viata sanatos, dar nu prea reusesc. Oare nu exista ceva "minune" pentru scaderea poftei de mancare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| YLLL explică:

Sa dau jos*

| ZippiAndrei a răspuns (pentru YLLL):

Bun, sa incepem cu inceputul. Tu nu te poti abtine de la mancare, da? Convinge-i pe ai tai sa nu mai gateasca gras in casa, sa nu mai aduca mancaruri grase sau cu zahar in casa, sau nu te mai duce la masa cand mananca ei daca nu ii poti convinge. Spune-le s anul mai lasa anumite macaruri pe masa ( ai mei au obisnuinta asta, de a lasa mancare pe mas si eu sa nu ma pot abtine si sa gust ) ( si eu sunt la regim ). Mananca acasa putin inainte de a iesii pe afara. Nu trebuie sa te abtii, trebuie pur si simplu sa nu vezi mancare. Acelas lucru il am si eu, dar eu tin dieta de 3 saptamani, in primele 2 am slabit 3 kg, iar in a 3 a cred ca 1 kg. ( sunt baiat, am 1.85 aprox. si vreo 75 de kg ). Eu ma descurc destul de bine. Cand ma trezesc dimineaza, nu mananc deodata cu mama sau cu tata, mananc la ore diferite de ei, si mananc un ou fiert cu rosie, castraveti si putina branza/cascaval, sau niste fructe. Pe la pranz sunt la el ca tine. Ies pe afara si prietenii mei merg la magazin si nu isi cumpara doar lor, imi cumpara si mie, bineinteles ( asa acem noi, ne cumparam unul la celalalt ), si nu ma pot abtine, dar asta se intampla cam de 2 ori pe saptaman, sau inainte de a iesii pe afara, mananc un iaurt sau o ciorba dietetica, sau un fiept de pui la gratar sau o salata sau ructe. Seara, vin infometat si mi se da sa manan cam o felie de paine, pentru ca nu ma pot abtine. Mananc tot ciorba sau uneori nu mananc nimic. Spre exemplu azi nu am mancat nimic, ieri am mancat niste piept de pui cu o salata. Diferite chestii mai putin grase. Cel mai mult din dieta asta imi place ciorba de legume, as manca incontinuu. Eu chiar sunt un gurmand, potesc la orice el de mancare. Mi-e dor deja sa mananc cartoi prajiti cu mici, mi-e dor sa mananc paste, mi-e dor sa mananc pizza. Mi-e dor sa mananc, dar reusesc cu trucurile de mai sus. Apa prea multa nu beau, dar merg cu bicicleta. Si sa-ti mai spun un secret. Acum ca e vara, mananca multa lubenita. Merge foarte bine. Mult lichid, tine de foame si e si foarte gustoasa. Sper ca te-am ajutat cat de cat.

| YLLL explică (pentru ZippiAndrei):

Multumesc pentru raspuns. Da, si mie imi place mancarea sanatoasa, si imi place cum ai zis si tu, ciorba de legume, as putea manca toata ziua mai ales daca e mai acrisoara. Dar ma enerveaza poftele astea, daca imi e pofta tare de ceva, numai acolo imi sta capullaughing. Si mai stau prost si cu rabdarea, de exemplu daca trec vreo 2 saptamani de mancat sanatos si se vad totusi rezultate dar nu cum as vrea eu, de multe ori dau cu piciorul la tot si ma enervez si renunt, si tot spun ca nu am rabdare sa tin dieta cateva saptamani sau lunilaughing. Dar mai incerc, chiar azi am inceput, si sper sa ma tina laughing

| ZippiAndrei a răspuns (pentru YLLL):

Deci nu cred asa ceva! Esti eu in varianta feminina laughing Eu am reusit sa slabesc intr-o luna aproape 10 kg, si chiar ma surprinde ca am reusit sa tin dieta. Oricum, am mancat numai prostii pentru ca nu m-am putut abtine. Chesti gen : inghetata, placinte, clatite, chestii cu grasime ( sarmale, mici ) tot felul de prostii laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Ralucam18 a răspuns:

Minunea esti tu! Nu conteaza slabitul, uita de el, prima data incearca sa te schimbi tu pe tine, apoi totul e usor! Pofta de mancare o scazi cu mancare, dar ce spui despre o gustare sanatoasa, dar buna happy Sa nu te gandesti la snaksuri... poti de exemplu sa iti ''dai voie'' o data pe zi sa mananci ceva dulce, biscuiti integrali( Belvita, sunt o gramada de bunatati) sau cereale mai dulci( sa fie de la Nestle cel mai bine). Apoi, cum sa nu ai voi si bunatati... chipsuri? da. nu mai mult de o punga la un 1 leu, o data pe saptamana! Mancare, orice, da stiu ca te enerveaza, dar ar trebui niste portii mai mici happy si sa mananci mai sanatos. Daca chiar vrei sa slabesti: sport happy cardio, aerobic, FUGIT( dar numai cu adidasi) Orice alte intrebari, daca pot sa te mai ajut cu ceva, si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, doar ca eu vreau mai mult sa slabesc happy

| YLLL explică (pentru Ralucam18):

Multumesc pentru raspuns. Da, cu timpul am ajuns la concluzia ca fara sport, rezultatele apar mai greu, cel putin la mine. Am facut tae bo dar asta era in timpul scolii si nu eram foarte libera, si am intrerupt. Dar am zis ca imi fac abonament la kangoo jumps, si ma tin serios de treaba. Si asa, daca stiu ca am dat banii pe abonament si ca e un sport solicitant care m-ar ajuta, poate ma ambitionez mai mult.

| Ralucam18 a răspuns (pentru YLLL):

Foarte bine! Ma bucur sa aud asta! Mult succes, sigur vei reusi! happy