| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor! Am o problema de ceva timp incoace. Acum cateva luni eram perfect normal. Ma simteam bine si era totul in regula. La un moment dat, intr-o zi cand eram singur acasa, stateam si ma gandeam si dintr-o data imi imaginam chestii urate. Aparent fara nicio logica si am avut un atac puternic de panica. Imi imaginam ca nu pot sa respir, imi batea inima rapid, mi se parea ca nu e in regula ceva cu mine, efectiv gandurile astea imi veneau in minte fara sa vreau, devenisem paranoic si toata ziua am fost asa. Pe urma m-am culcat sperand ca a doua zi o sa treaca, ca nu o sa mai ma simt asa. Nu s-a intamplat asta, la fel era. Am incercat sa ies cu prietenii, sa glumesc, sa rad, dar efectiv imi aminteam mereu de ce se intamplase in ziua aia si pe zi ce trecea situatia se inrautatea. Imi aminteam de starea aia si ma panicam mereu, pulsul se marea, aveam si am uneori ameteala. Am incercat sa mananc sanatos, sa gandesc pozitiv, sa ascult muzica frumoasa. Dar nu se schimba absolut nimic. Uneori simt ca o iau razna si ca nu ma pot vindeca. Credeti-ma pe cuvant ca si in momentul de fata ma simt foarte anxios si imi este rau.Nu pot sta linistit. De ce oare pana acum eram perfect normal, iar acum parca mi s-a dat lumea peste cap? Simt ca nu pot trece singur peste asta si am nevoie de ajutor. Ma gandeam sa merg la un psiholog, la un psihiatru, sa urmez un tratament ca sa ma vindec ca simt ca ma coplesesc ganduri negre si nu pot scapa de ele. Sunt major, am 21 de ani, dar nu vreau sa le spun parintilor, vreau sa merg singur sa ma tratez. Insa problema este ca nu vreau sa merg la psiholog/psihiatru in orasul meu, caci este unul mic si nu sunt specialisti de calitate aici. Vreau sa merg la Bucuresti, dar asta ar insemna sa merg de mai multe ori pe saptamana la sedinte de terapie si asta m-ar costa foarte mult, plus drumul si pe langa asta parintii m-ar intreba de ce merg la Bucuresti. Efectiv nu stiu ce sa mai fac, vreau doar sa fiu bine, sa fiu eu cel de odinioara. Pozitiv si normal pentru ca nici noaptea nu ma pot odihnii cum trebuie si nici pofta de mancare nu am. Chiar am nevoie de un specialist, vreau neaparat sa fac un tratament si sa ma vindec. Voi ce m-ati sfatui sa fac, unde sa merg si cum sa procedez? Rog seriozitate si fara raspunsuri jignitoare sau in deradere. Desemenea nu vreau raspunsuri de genul sa ma rog mai mult sau sa merg la biserica. Acord funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

Meditatia te poate ajuta. Cauta in orasul tau un grup care face mindfulness offline sau online sau practica singur.

Mergi la acupunctura. Rezultatul e rapid si spectaculos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la psihiatru sa iti dea xanax dar ia doar la nevoie