| Adriana294 a întrebat:

sunt alergica la albine, daca m-ar intepa o albina ar putea sa mi se umfle limba, gatul, fata, sa nu mai pot sa respir sau sa lesin. Va rog dati-mi un sfat ca mi-e frica foarte tare de albine, plus ca mai e un pic si vine vara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Lola05 a răspuns:

Ești sigură 100% că ești alergică la ele? Vorbește cu medicul de familie și întreabă dacă nu poți să primești prescripție pentru o fiolă de adrenalină pe care să o ai mereu la tine și să ți-o administrezi la nevoie. Să te învețe și cum ar trebui să ți-o administrezi, îți va salva cu siguranță viața dacă te vei afla într-o asemenea situație. Am o prietenă alergică și nu pleacă fără acea fiolă la ea.
Ca sfat, să ții minte că albinele nu te înțeapă de nebune. Când vezi albine care se apropie foarte tare de tine trebuie să stai nemișcată, calmă și să aștepți să plece. Eventual acoperă ușor cu mâinile fața, pentru că zona capului în caz de mușcătură se umflă foarte tare chiar și la persoanele ne-alergice. Nu te vor înțepa dacă stai liniștită. În schimb dacă te agiți și dai dim mâini, ele te vor vedea ca pe un potențial pericol și e foarte posibil să te atace. Dacă se așează una pe tine, las-o să plece singură. NU pune mâna pe ea pentru că te va înțepa instant! Nu încerca să o alungi agitându-te și sărind de colo-colo, că nu faci decât s-o provoci. Nu încerca să-i dai un bobârnac pentru că nu se știe dacă vei reacționa suficient de rapid și corect și e posibil să aibă timp să te înțepe. Așadar, las-oooo, las-o să zboareee laughing Singură, din proprie inițiativă. Am testat asta de mii de ori și nu a dat niciodată greș. Nu le faci nimic, nici ele nu te înțeapă.
Evident, e bine să te ferești de zonele cu stupi, că știi cum e, dacă te bagi în mocirlă la un moment dat te mănâncă porcii laughing Și nu prea ai ce căuta în câmpurile de rapiță, nici dacă mori de drag să-ți faci un selfie. Albinele se cam alimentează de acolo. Evită să tragi de crengile copacilor înfloriți și să te agiți pe lângă alte asemenea minuni atrăgătoare de albine.
Evită vara să folosești cosmetice cu miros puternic, pentru că asta le cam irită pe albine. Apicultorii care umblă la stupi fără costum de protecție au mare grijă la aspectul ăsta. Ar putea fi un pont și pentru tine.
Și tratează situația cu calm. Serios, albinele sunt friendly și își văd de treaba lor. Și gândește-te cât de folositoare sunt pentru mediu! Dacă ele ar dispărea, le-am urma și noi în scurt timp.
Învață să le înțelegi comportamentul și să le respecți și totul va fi bine. Dar, totuși, nu uita de fiola aia de adrenalină pentru că accidentele au loc... accidental happy

| Adriana294 explică (pentru Lola05):

Dar sunt sigur ca sunt alergica pentru ca o data m-a intepat o albina la un deget si in cateva ore 2 3 asa mi s-a umflat toata mana nu pot sa fiu calma cand vad o albina o fug dau din maine ma agit mi frica foarte tare de albine

5 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Sa nu-ti fie frica de albine atata timp cat nu le deranjezi ca ele nu au ce sa-ti faca rau,mai ales si la viespi! In caz ca ai fost intepata de o insecta (albina sau viespea) atinge si apasa repede pe ceva pe un obiect metalic si rece, cum ar fi o bara de fier, un cutit, o lingura, rupe o frunza de patrunjel si aplica-le pe locul intepat!

| Maya95 a răspuns:

In primul rand nu-ti fie frica de ele. Gandeste pozitiv, ele nu te inteapa fara motiv, daca le faci ceva sau le deranjezi cu ceva atunci te inteapa.

| teddybearhaveanapple a răspuns:

Cand vezi o albina, pentru a prevenii intepatura, trebuie sa suflii usor in ea. NU te agita in preajma ei, deoarece, o enerveaza si devine agresiva. Parfumurile dulci atrag mai tare albinele. Evita zonele cu multa vegetatie si imbraca-te cu haine care iti expun mai putin corpul.
In caz ca te inteapa, scoate repede acul, igienizeaza zona cu apa calda si sapun de mai multe ori pe zi, aplica pe intepatura un cub de gheata, cheama ambulanta urgeeeeenttt!

Sper ca te-am ajutat! :}}

| Lozinca_Iustin_1997 a răspuns:

Poti purta manusi subtiri o cagula sau ceva asemanator si o palarie sau o sapca sa fi protejata