| Jigokunokishi a întrebat:

Buna, sunt baiat, am 20 de ani si am o problema cu transpiratia. Transpir mult si pentru ca sunt si anxios si am un nivel ridicat de stres se intampla sa se simta tare uneori cand transpir mult, chiar daca fac dus zilnic, folosesc deodorant si apa de parfum.
Ce deodorant ar trebui sa folosesc pentru a masca mai bine mirosul(deo tip spray, sapun, gel.) si de la ce firma?
Stiti si alte metode care ajuta in problema transpiratiei excesive?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Esti si supraponderal? adica grasut? daca da mai da jos si din kg te va ajuta.
Trebuie sa scapi de anxietate ea este principala cauza in cazul tau.
Chiar daca am facut publicitate multa fara sa vreau psihologilor mergi la unul bun cu ajutor si sau pastile dupa caz se vor diminua atacurile de panica, frica, anxietatea etc si implicit vei transpira mai putin.
Cat despre chimicale cu care sa te speli nu mai adauga mai multe in plus ca gelurile de dus si toate cele au multe prostii in ele cica si cancerigene.
Apa cu sapun e suficient.
Nu te vad bine cand se va incalzi mai tare.
Asa ca ar trebui sa vezi ce e cu anxietatea de unde vine si cu kg in plus ca sigur ai asa ceva.

| Jigokunokishi explică (pentru Simpatic):

De fapt sunt slab si nu folosesc gel de dus sau alte alea. doar sapun Dove big grin

| Donsavas a răspuns:

Transpirația excesiva are cauza hormonala,dereglari ale glicemiei etc. Sunt multe cauze. Anxietatea este o boala psihică și trebuie neaparat tratată psihoterapeutic/medicamentos fiindca stresul are ca efect transpirația în abundență la multe,multe persoane. Medicamentele antistres reduc stresul,evident,si odată cu el se ameliorează si problema asta. Psihoterapia te ajuta sa ti constientizezi problemele interioare si sa gestionezi stresul. Fara una din terapiile astea, ramai anxios sau bolnav psihic fiindca anxietatea nu se vindeca daca nu faci nimic in sensul asta. Cat despreÎn antipersirante, ele blochează eliberarea transpirației acolo unde se aplica si anihilează mirosul, dar Doar medicii specialisti iti pot recomanda spray urile astea... unele sunt toxice, alergene.
Sper sa mi spui cum ai rezolvat probleme astea medicale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ca sa scapi de transpiratie trebuie mai intai sa elimini cauza adica sa elimini anxietatea si stresul.
odaban este cel mai eficient anpiperspirant costa in jur de 80 -90 de lei la unele farmacii.
foloseste un sapun cu ph neutru, bea ceai de tei, de salvie. consuma suc de rosii este bun pentru asa ceva
deodorantul din piatra de alaun este eficient impotriva transpiratiei si a mirosurilor neplacute.
poate suferi si de hiperhidroza du-te la un dermatolog si fa-ti analize sa vezi ce reiese.

| Țoglă a răspuns:

Sprai antipersipirant și săpun antibacterian.

| gălbenea a răspuns:

Folosește Transpiblock, iti garantez ca nu există ceva mai bun pentru ca am incercat de toate, eu nu suport caldura si devin paranoica. In rest, exista si vechile metode naturale, bicarbonat de sodiu, dar iti recomand sa te informezi despre asta.

| CatalinDRC a răspuns:

Foloseste TIS ALFOR-T, e in jur de 8 lei, iti garantez ca numai transpiri deloc.Am incercat toate deodorantele existente+transpiblock, perspirex, piatra alaun etc., fara rezultat pana la alfor-t.Astept raspunsul tauwinking