| Mâncărici a întrebat:

Transpir foarte mult in zona axilei indiferent de mediu in care ma aflu, sa mentionez ca ma spal mereu si folosesc un deodorant antiprespirant, mirosul nu este chiar asa de insuportabil, insa transpiratia lasa urme pe haine. Cine a mai avut problema asta si cum a scapat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Greu se poate scapa de asa ceva. Eu am avut rezultate notabile cu stickul de Rexona,dar am citit ca nu este prea indicat sa folosesti antiperspirante,ca acestea obtureaza porii.
Faptul ca transpiri mult este de la mama natura. Eu acum folosesc stickul de Rexona doar cand este absoluta nevoie sa raman uscata la axila, altfel folosesc deodorante.
Recent am citit pe net ca printre utilizarile benefice ale bicarbonatului de sodiu, este si acela de deodorant. Se recomanda pudrarea axilei cu acest praf! Nu stiu ce rezulate sunt ca nu am incercat. Inca!

| Holocaust a răspuns:

Poate ai probleme cu glandele exocrime,şi anume glandele sudoripare, dacă mai ţin bine minte.thinking
Poate ai hiperhidroză. Dacă nu merge cu un antiperspirant bun, poţi face o vizită la cabinetul medical.

| eandopuncttk a răspuns:

Nu stiu daca ai vazut la emisiunea... Dr OZ pe romantica parca. a fost intr-o zi, si faza asta cu transpiratia excesiva ar fi din cauza glandei tiroide sau daca nu din cauza tensiunii, daca ai tensiune...

| Kristinikaaa a răspuns:

Daca esti la pubertate, in cazul multor adolescenti apare chestia asta si se regleaza odata cu inaintarea in varsta. De asemeni, si parul din acea zona retine bacterii care dau un miros neplacut, asa ca daca este cazul, scapa de el. Daca problema se agraveaza sau persista dupa adolescenta, deja se poate numi hiperhidroza. Din intamplare transpiri excesivi si in palme, talpi? Crezi ca poate fi o problema emotiva?

| alygaby a răspuns:

Ar trebui sa apelezi un medic specializat si iti poate spune el cum sa scapi de transpiratie in zona axilei. am fost de ajutor?

| alygaby a răspuns:

Iti recomand sa apelezi un medic specializat atat pentru tratament cat si pentru diagnosticare, el te poate ajuta pentru problema ta. am fost de ajutor?