| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat si am 21 de ani. La 19 ani, in noiembrie 2016 am fost diagnosticat cu tulburare psihotica acuta asemanatoare schizoreniei fiind internat in spital doua saptamani pentru halucinatii auditive, neliniste psihomotorie si dispozitie depresiva.In spital am urmat trament cu paliperidona si diazepam, si timp de o luna de la externare doar cu paliperidona.Simptomele mentinandu-se, am schimbat medicul care in decembrie mi-a prescris amisulprida, sertralina si Romparkin.Am continuat tratamentul o perioada, iar pentru ca la un moment dat am refuzat sa-l mai iau considerand ca ma simt bine, am schimbat medicul care mi-a prescris risperidona, carbamazepina, lorazepam si Romparkin.Am continuat cu acest tratament cu care m-am simtit foarte bine.In august anul trecut, la control, medicul mi-a schimbat risperidona cu olanzapina si am continuat cu restul de medicamente mai sus mentionate. Dupa o perioada am inceput sa am niste miscari involuntare ale picioarelor atunci cand urcam scarile si am fost la alt medic care mi-a schimbat olanzapina cu quetiapina si lorazepamul cu diazepam in martie anul acesta.De atunci urmez acest tratament si ma simt foarte bine, singurele probleme fiind niste dureri cronice de cap, somnolenta si oboseala.In tot acest timp diagnosticul s-a mentinut: tulburare psihotica acuta asemanatoare schizofreniei.Intrebarea mea este: am vreo sansa sa ma vindec, sa scap de tratament si sa-mi continui viata ca un om normal? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Oboseala e un efect advers specific sedativelor, mai ales antipsihoticelor care sunt sedative majore. Poti avea o viata normala cu sau fara medicatie, dacă adopți o gândire sănătoasă și ai mai multa grija de corpul tau. Diagnosticele nu sunt "bătute în cuie" din cate vezi iar medicatia nu te schimba, din cate observi. Doar tu o poti face.

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mișcările involuntare sunt de la antidopaminergice(anti-psihotice). De aceea ti s-a dat si romparkin. Sertralina elimina dorința de suicid si da incredere pentru socializare, e un antidepresiv. Lorazepam si diazepam sunt benzodiazepine si dau dependenta. Vorbește cu medicul tau despre Asta! Multumesc pentru funda!

| RpxOnAir a răspuns:

Sincer nu stiu, dar sper sa te faci bine! Mult noroc