| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat si am 21 de ani.La finalul anului 2016 am avut o cadere psihica din cauza stresului si a oboselii fiind internat impotriva vointei cu halucinatii auditive, dispozitie depresiva, senzatie de vinovatie si diagnosticat cu tulburare psihotica acut.De atunci, am urmat tratamente cu antipsihotice (Invega,Midora,Rispolept,Zyprexa si Seroquel), diazepam,Anxiar, carbamazepina si Romparkin, prescrise de diferiti medici.Am schimbat antipsihotice din cauza anxietatii, tulburarilor de miscare, dar nicidecum vreo cauza pentru care am fost internat.Din mai 2018 urmez tratament cu Seroquel,carbazepina, diazepam si romparkin, diagnosticul ramanand tulburare psihotica cu elemente schizofrenice.Intrebarea mea este: in acest moment ma simt excelent, doar ca sunt putin somonelent.Medicul actual, urmand tratamentul din mai 2018 mi-a spus ca e posibil sa scap de el in cativa ani. Ceea ce ma intereseaza cel mai mult este daca am sanse sa scap de el si sa am copii, pentru ca imi doresc foarte mult.Voi ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bun tratament sta in mintea ta. Lasa-le incolo de stari depresive. Tu te bagi singur/a in ele daca persisti in a te gandi. Gandeste-te ca in spate nu iti mai ramane nimic absolut nimic, complet 0 iar in fata ai infinitul,viitorul tau care depinde de ce gandesti si faci azi. Gandeste pozitiv,cel mai mult te ajuta activitatile sportive. Daca nu ai bani de o sala mergi zilnic la alergat.
Pune-ti ca obiectiv ca in cateva luni sa termini cu acel tratament si nu in cativa ani cum a zis doctorul. Lui ii convine sa castige din consultatii. Nu te mai interna ca iti faci mai mult rau. Nu te mai plange nimeni, sa spui mereu ca te simti foarte bine pentru ca daca vei gandi asa chiar asa va fi. Mananca sanatos si fa zilnic ceva pentru tine.
Ia integratoare daca te simti obosit, ia magneziu, calciu, fier, beuri si alte vitamine. Si un alt sfat important pe care ti-l dau din inima este acela de a scrie frumos pe o foaie ce vrei sa lasi in urma, ce te deranjeaza dar si cu ce vrei sa te ocupi in viitor inclusiv cresterea unui copil care este un gand foarte frumos. Iti doresc multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sper ca ti-a fost de folos raspunsul meu adica sper ca ai aplicat cateva lucruri din cele sugerate de mine. Nu au fost simple cuvinte scrise dar trecand si eu prin anumite perioade negre ca toata lumea am aplicat exact ce ti-am scris mai sus. De exemplu am zis hai sa fac ceva pentru mine si m-am gandit sa incep cu corpul meu. Am inceput sa am mai multa grija de mine atat pe interior cat si exterior.M-am apucat de mancat mai sanatos,mai regulat, am renuntat la ce nu imi facea bine desi nu a fost usor. Am inceput sa beau multe lichide dintre care ceaiuri naturale care calmeaza, gen sunatoare, menta, lamaie si miere, si sunt si altele daca te apuci sa cauti pe net. Stiu sunt lucruri simple. Dar cu acestea ne simplificam viata.
Imbinat cu asta am inceput sa merg in fiecare seara la alergat, initial 15 minute ca nu puteam mai mult laughing apoi la 30 dupa care la 45 minute si imi placea din ce in ce mai mult. De ce? Pentru ca imi puneam frumos castile in urechi cu muzica preferata si imi propuneam sa uit de orice si sa ma concetrez asupra la ceea ce fac.
Gandurile in ordine mi le-am pus punandule pe foaie dupa care reciteam totul si rupeam foaia si o aruncam. Asa m-am simtit mult mai bine in scurt timp. Deci te rog aplica ce ti-am zis. Bineinteles probabil sunt si alte lucruri care ti-ar placea sa faci. Numai fa-o pentru tine. Devino un pic egoist. Daca vrei poti sa imi scrii mesaj in privat sau chiar aici pentru orice nevoie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Intrucat esti utilizator junior nu cred ca poti scrie mesaj in privat pana nu devii membru senior.Dar poti raspunde aici.

| Despacito654 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer mi-aș dori să te cunosc
Dacă vrei lasa-mi un mesaj în privat cu numele profilului tai de facebook.Pari o fata speciala vreau să te cunosc.

| anonim_4396 explică (pentru Despacito654):

Hey eu nu am Facebook happy
Deocamdata.

8 răspunsuri:
| Mircea08 a răspuns:

Cauta sa te comporti normal, adica asa cum simti tu ca trebuie sa te comporti. Restul e treba medicului. Incearca sa studiezi ceva, eu ti-as recomanda Noul Testament din Biblie. Acolo gasesti invataturi care sa te ajute mai mult decat medicul

| BotezanDaniel a răspuns:

Salutare! happy Pe mine...și pe mai mulți oameni, ne-a ajutat să privim lucrurile dintr-o perspectivă mult mai realistă, cartea psihologică "Puterea prezentului" de Eckhard Tolle, care schimbă viețiile a milioane de oameni. big grin Sperăm să fi si tu, unul dintre noi. happy Ascultă astăzi primele două capitole, și de mâine continuă să le asculți și pe celelalte 9. Știu cum te simți, cu toții am suferit în viață, într-o măsură sau alta din cauza inconștienței. big grin Încă nu e târziu, să schimbi realitatea. happy Sper din inimă, după ce asculți întreaga carte, să te ajute să treci mai ușor prin viață, și să te bucuri de ceea ce trăiești. Multă sănătate! big grin

| Despacito654 a răspuns:

Corectare: acuta, somnolent, carbamazepina și antipsihoticele.