| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am 15 ani si o inaltime de 1, 76 si m-am apucat de fumat de 6 luni,exista vreo sansa ca fumatul sa imi distruga cresterea in inaltime? As dori sa ajung la 1, 83 macar.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| geronimo11 a răspuns:

Fumatul nu are nimic de a face cu cresterea in inaltime, stai fara grija din punctul asta de vedere. Ceea ce ar trebui sa reprezinte o grija pentru tine sunt plamanii tai si implicit sanatatea ta generala.

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Probabil nu iti va afecta cresterea, insa greutatea e foarte posibil sa o afecteze. Asa ca, daca ajungi la 1, 83, poate vei fi mai slab decat ai vrea.
Si nu uita: fumatul ucide!

| DovleacTurbat a răspuns:

Nu-ti opreste cresterea, dar s-ar putea sa-ti oprească viata cu totul.

| Daniel9988 a răspuns:

Am fumat 2 ani dar dupa am renuntat vazand la o radiografie pulmonara ca am plamanii varza...

| Tiger7777 a răspuns:

Nu,frate. Eu cand m-am apucat de fumat la 13 ani, aveam 1.71, iar acum am 15 ani si am 1.79 big grin. Atat ca dauneaza sanatatii, dar faza cum ca nu mai cresti daca fumezi este doar un mit big grin Funda?

| Mefi a răspuns:

Nu prea cred ca fumatul iti poaate stopa cresterea

| csty45 a răspuns:

Fumatul ucide! Încet dar sigur!