| Daniela121986 a întrebat:

sunt daniela si am 24 de ani.de foarte mult timp sunt foarte nervoasa, nu se poate discuta cu mine de nici un fel.cand vorbesc cu mama trebui sa incep sa tip la ea in loc sa ii vorbesc calm asa cum imi vorbeste ea mie.am fost la doctor si mi-a spus ca ar fi din cauza la sinuzita cronica pe care o am de anul trecut din mai, bine de atunci am descoperito eu.cica sunt nervoasa ca se cam agraveaza problema cu sinuzita, dar am facut tratamente, aerosol, dar eu nu cred ca e din acuza asta. voi ce credeti ca ar fi? nu se mai intelege nimeni cu mine, ma enervez din orce, daa nu mi-se face de exemplu pe plac sau daca nu imi iese ceva. din ce cauza as fi eu asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mdaria a răspuns:

Cred că ar fi indicat să faci câteva şedinţe de terapie, asta te-ar ajuta să găseşti răspunsul. Aşa poţi vedea unde anume stă ascunsă problema şi aşa o poţi rezolva. Cauzele pot fi foarte subtile, şi s-au acumulate destul de multe în timp.Probabil acum s-au acumulat prea multe şi se manifestă de cee mai multe ori inconştient, fără să te lase să le controlezi.Ca să le poţi controla trebuie să fii conştientă de cauze, şi doar nişte întrebări bine puse ţi-ar putea da răspunsurile de care ai nevoie.
Oricum tu decizi, iar noi utilizatorii TPU nu putem să-ţi dăm răspunsuri relevante pentru că nu ştim foarte multe constante care au o mare relevanţă. Nu putem să ţi dăm un răspuns în urma a celor câteva fraze scrise de tine. e nevoie de mult mai mult!
Această nervozitate este ca urmare a unor evenimente din viaţa ta, care pot fi chiar şi din copilărie...

6 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Buna Daniela.Cauzele nervozitatii pot fi multe! Pot fi cauze psihologice(stresul de la scoala sau servici, neintelegeri in familie, neimpliniri personale) dar si cauze de natura medicala:lipsa unor vitamine si minerale, diferite boli sau disfunctionalitati la nivelul unor organe. Dupa cum vezi si tu cauzele pot fi multiple si e necesar un control medical amanuntit care sa determine ce anume iti provoaca starea de nervozitate.Mergi la medicul de familie si cere sa ti se faca investigatii suplimentare, nu poti da vina doar pe sinuzita pana nu elimini si celelalte probleme.Multa sanatate!

soothe
| soothe a răspuns:

Este o explicatie; in medicina chineza sinuzita cronica este legata de stress. Un remediu "babesc": razi niste hrean, il stroesti cu cateva picaturi de otet, il pui intr-o carpa rosie si tamponezi fruntea cate un minut in timp ce stai seara la televizo;
repeti operatia deca cate 10-15 ori pe seara.
Fa inhalatii cu abur in care ai picurat uleiuri esentiale: 3 picaturi rozamrin, 1 picatura ulei de cimbru, 1 picatura ulei de menta si 1 picatura ulei de geranium (muscata).
in lgatura cu nervozitatea mai vorbim

| fabiola a răspuns:

Incearca sa te controlezi singura! Apoi consuma ceai de paducel si sunatoare, elimina stresul, fa sport si plimbari la munte!

| Alien a răspuns:

O simpla enervare distruge intre 4-7 milioane de neuroni dupa cum spui tu esti tot timpul nervoasa si nu doar atat cred ca tu faci crize.
Sinuzita nu este o infectie a creierului si nu il afecteaza cu nimic, atunci cand te doare capul nu creierul te doare!
Sinuzita reprezinta de fapt inflamarea mucoasei sinusale, ea fiind o continuare a mucoasei nazale, unde apar colectii purulente la nivelul sinusurilor. Aceasta boala poate afecta doar un sinus sau pe ambele.
Iti spun eu de ce esti nervoasa dar nu as vrea sa te enervezi pe mine, cu siguranta tu nu ai un prieten posibil sa fii inca virgina! happy

| DeeDee28 a răspuns:

Bun raspunsul tyanei...eu te sfatuiesc sa mergi sa te spovedesti...vei fi mult mai calma si mai binedispusa ^_^

| Yonella a răspuns:

Du-te la psiholog draga ar fi indicat