| anonim_4396 a întrebat:

Sunt daniela si am 24 de ani.de un an si ceva am sinuzita, dar am descoperito anul trecut in mai ca am sinuzita cronica.am tot facut tratamente dar nimic am facut si aerosol si nimic. ce as putea sa fac? am inteles ca se face punctie dar am auzit ca iti face pe viu nu se face anestezie. dar daca nu fac ce se poate intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Punctia de sinus nu se face "pe viu", se face cu anestezie locala. Si eu am avut sinuzita si singurul lucru care m-a scapat de ea a fost punctia de sinus.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Un leac pe care-l recomanda Maria Treban este compresa pe frunte cu bitter zuedez ( original, se gaseste l farmacie) pe care o ti de de seara pana dimineata.Pe o bucata de panza cosi o punga de nylon pe o parte si niste bride si o prinzi de cap, ca sa nu cada, sau compresa o fixezi de frunte cu o fasa sub care ai pus o folie de pastic. Ea spune ca sinusurile isi vor da drumul si se vor curata.
In legatura cu punctia, da, este foarte neplacuta, practic se sparge punga de puroi din sinus cu un ac lung. Dar cred ca se face anestezie locala.Si ...la o adica, nu ai de ales! Trebuie s-o faci si pe asta!

mira
| mira a răspuns:

Printre alte leacuri empirice se poate numara si mestecatul de CAPACEALA, acea ceara cu care se acopera fagurele de miere.Gasesti la apicultori.Totusi sfatul medicului trebuie urmat.La nevoie mai consulta unul.

| marrr a răspuns:

Omg imi pare rau pentru tine cu punctiile. Eu am jumatate din varsta ta si am facut anul trecut sinuzita, am facut aerosoli si am luat Augmentin pastile si mi-a trecut. Punctiile am auzit ca dor ingrozitor! Iti sugerez sa iei hrean, sa fie pisat si sa iti pui un prosop peste cap. Stai cu nasul in acel hrean ceva timp, pana simti ca te ustura ochii f tare si iti curge nasul. Am auzit ca s-a vindecat cineva asa. Sa dea Domnul sa te faci bine si sa nu ai probleme de sanatate nici tu, nici familia ta!

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Si vara mea are sinuzita si ea seara face de ala respira fierbe apa cu sare parca si inhaleaza acel abur ce e

| valy a răspuns:

Mai bine ar fi de preferat sa mergi sa le faci decat sa faci alte prostii...si din cate stiam eu chestia asta cu sinuzita e nasoala,, si chestia asta poate ajunge la cap sa faca deranjamente pe acolo.asa ca mergi si sper sa te faci bine.insanatosire grabnica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Veziti devtreaba. fa bai calde si ceai de orice fel.acoperatri capul pe vasul de ceai si respira aburul. ia aspirina din 6 in 6 ore si iti vei reveni.corpul lucreaza. dai tot ce ii trebuie. punctia erste un moft al doctortilor.succes/