| Daniela121986 a întrebat:

Ma numesc Daniela si am 24 de ani.de cand am sinuzita cronica am o stare foarte proasta, sunt mereu nervoasa imi vine sa sparg tot din calea mea.imi simt capul tot mai greu dureri zilnice, deci practic numai suport mai pe nimeni, de multe ori nu ma mai suport nici pe mine, nu suport muzica.de la un timp numai suport nici lumina, dar bine asta se intampla rar deocamdata. ce sa fac? la doctor am tot fost am facut tratament dupa cum am mai spus si nimic, dar bine ca inainte am avut dureri ingrozitoare si ma calmat din cate am observat aerosolu care l-am facut 10 zile asa cum mi-a spus doctora.am luat si antibiotice dar nimic. vreau sa imi treaca odata ca numai suport zilnic durerile care ma tot apasa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

E normal sa te simti rau, sinuzita este o infectie localizata si organismul tau se chinuie sa-i faca fata. Te "atentioneaza" prin anumite semne ( migrena, de exemplu)), ca ceva nu e in regula si asteapta sa iei masuri. Ti-am mai spus, si eu am avut sinuzita de 2 ori la interval de 8 ani si medicul ORL care m-a diagnosticat mi-a spus ca trebuie sa -mi faca punctii. Am acceptat si sa stii ca nu imi pare rau, m-am vindecat.

8 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Incearca remedii naturiste. Faci inhalatii? Iti speli nasul prin metode orientale?

Presopunctura pentru Sinuzită (de trei ori pe zi fiecare punct):
Bitong (Extra Point): Situat pe fiecare parte a nasului, la marginea de jos a oaselor nazale.
Yingxiang (LI 20): Situat in santul de pe fiecare parte a nărilor, acolo unde ele sunt cele mai largi.
Hegu (LI-4): Amplasat la cel mai înalt al muşchiului între degetul mare şi degetul arătător pe partea dorsala a mainii, atunci când degetul mare şi degetul arătător sunt aproape împreună.
Mai vorbim.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Draga mea si eu am rinosinuzita cronica bilaterala am fost la medicul ORL-ist si am luat tratament si durerile nu contenesc, am ajuns sa nu mai pot conduce masina, am probleme si cu ochii, tot din cauza acesta. Am fost la medicul ORL-ist si mi-a recomandat aerosoli si sa nu mai stau in frig si in medii cu umezeala excesiva.

| fabiola a răspuns:

Nu stiu din ce zona esti dar iti recomand la vara sa faci cateva sedinte intr-o salina precum cea din Slanic Prahova sau daca mergi la mare, sa stai seara aproape de malul marii.

| mihaa a răspuns:

Ketonal, tablete nu ajuta la durerii?

| staysmart a răspuns:

Migrenele sunt intr-adevar destul de suparatoare, si eu un ma puteam concentra si eram irascibil.
Masajul antisinuzita si mai ales irigatiile nazale ajuta:
http://www.sinuzita.com/......e-sinuzita

Si masajul (vezi video): http://www.sinuzita.com/......e-sinuzita

Sunt extrem de simplu de facut acasa si nu te costa mai nimic, iar rezultatele sunt excelente. Sunt de acord cu soothe, incearca-le!

| dianacorbeanu a răspuns (pentru staysmart):

Asa este, sinuzita se poate trata si prin intermediul irigatiilor nazale.
Un dispozitiv medical extrem de eficient pentru irigatiile nazale este NetiPot. Mai multe detalii despre cum se utilizeaza acesta, urmati linkul:
http://ro.netipro.eu/2017/04/06/instructiuni-de-folosire-netipro/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sotul meu a avut o asemenea problema in urma cu cativa ani, si mergand in vacanta la Marea Mediterana ( are un grad de salinitate mai mare decat Marea Neagra), unde inevitabil ia intrat apa in nas, asa a scapat. Ideea cu salina este excelenta!

| iuliana_4549 a răspuns:

Ma cheama si pe mine daniela...scz am 10 ani:*te pwpz:*