| lacaramioaralarisa a întrebat:

Buna sunt fata am 16 ani. Ce imi face la endocrinolog dar la ginecolog ma dezbraca? Trebuie sa merg insotita de parinti? Si cum ajung trebuie sa imi fac trimitere si medicul de familie nu imi pune intrebari? Si ma costa mult sa ma duc la ginecolog si endocrinolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La enocrinolog vei pura intai o discutie cu medicul despre problemele pe care le ai, motivele care te-au adus acolo, data primei menstrautii, caracteristicile ciclului, eventuale sarcini, etc. Apoi te va dezbraca pana la brau si iti va examina sanii si glanda tiroida (care este in partea anterioara a gatului).
La ginecolog vei purta aceeasi discutie, plus discutii despre viata ta sexaual (daca ti-ai inceput-o, la ce varsta, daca ai parteneri multipli, daca ai avut sarcini, infectii genitale, etc). Apoi te va dezbraca si iti va examina vulva. daca esti virgina, se va limita la asta si, daca sunt probleme, va recolta secretie de pe exterior si/sau te va trimite la o ecografie. Daca nu esti virgina, iti va face consultatie ginecologica normala, asa cum ai facut (daca nu esti virgina) imediat dupa inceperea vietii sexuale.
Nu trebuie sa mergi insotita de parinti. Daca ai o problema mai serioasa, care necesita tratamente dificile, biopsii, etc, va trebui sa te intorci insotita de un parinte sau un tutore legal. daca totul se poate rezolva cu un tratament simplu, nu este nevoie de parinti.
Medicul de familie iti va pune multe intrebari si iti va da trimitere daca si unde considera ca este cauzl, nu vei merge cerand tu trimiteri, ci spunand ce probleme ai. Daca primesti trimitere de la emdicul de familie si mergi la cabinete care au contract cu casa, consultatiile sunt gratis. daca nu, atunci costurile pot fi mari (consultatie endocrinologica 50-80 de lei, ecografie de tiroida la nevoie 150 de lei, analize de sange pana la 500-600 de lei, consultatie ginecologica 80-100 de lei, analiza de secretie 20-30 de lei, test Papanicolaou - daca este cazul - 80-90 de lei, ecografie genitala - daca este cazul - 100-300 de lei). Este o cheltuiala inutila sa mergi sa platesti, mai ales ca oricum ulterior esti obligata prin lege sa te intorci cu toate rezultatele la medicul de familie, sa il informezi despre toate investigatiile facute si sa ii lasi o copie a rezultatelor si diagnosticelor.