| andrafv a întrebat:

Sunt fata, am 16 ani și am o problema la zona brațelor. Le am foarte subțiri și nu știu cum sa fac sa le "împlinesc". Menționez ca nu sunt slaba, am picioarele destul de groase doar brațele sunt foarte subțiri și nu știu ce sa le fac. Arată groaznic. Va rog mult sa ma ajutați! Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Trustmotorcy a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=-cSXsenuppA

Sigur, poți căuta de asemenea surse de informare, aceasta mi s-a părut cea mai ok pentru cerința ta.

Tipa din videoclip face mișcările normal, dacă este prea simplu pentru tine, folosește greutăți care să îngreuneze mișcarea. Nu e necesar să te supra soliciți de la început, contează să le faci corect.

Tipul somatic se poate schimba, există cazuri de oameni slabi în adolescență și făcuți la maturitate, un antrenor de fitness îți va confirma acest lucru, deci nu este cazul să te descurajezi.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lucrul cu greutati, pentru brate!
Iar pentru slabirea picioare groase, bicicleta sau alergari.

| Donsavas a răspuns:

Lucrezi cu greutăți la sala.

| Tian44 a răspuns:

Ia ti greutăți de 1-1.5kg și lucrează le puțin, mănâncă sănătos și mult, dar nu prea ai șanse să schimbi asta, așa e geneticul tău

| Trustmotorcy a răspuns:

Când e gata cu virusul, deși poți și acasă... ar fi de preferat să faci niște exerciții fizice într-o sală, mișcare chiar și pentru brațe, umeri și de fapt tot corpul. Aparatele dintr-o sală de forță sunt mai eficiente, sala este și locul în care vei avea ceva mai mult chef să le practici.

Brațele oricum vor fi incluse în majoritatea exercițiilor de forță, deci cu siguranță le vei lucra. Sunt și fete care fac fitness, nu-i nici o problemă, mușchii nu vor arăta precum ai unui băiat, se vor tonifia și vei părea mai dezvoltată.

Momentan mult spor și succes la mișcare de la tine de acasă. Ai picioarele mai groase pentru că grăsimea se depune mai întâi la stomac, șolduri și picioare, adică coapse.

De fapt te poți schimba. Un slab nu va fi slab mereu, un gras nu va fi gras mereu, se poate schimba. Există trei tipuri somatice de corp ectomorf, endomorf sau mezomorf, fiecare avem un gen la început, dar putem corela între ele prin fitness, cardio și alimentație.

| Tian44 a răspuns (pentru Trustmotorcy):

Nu ai cum sa-ti schimbi tipul somatic...

| andrafv explică (pentru Trustmotorcy):

Îți mulțumesc mult pentru răspuns! Ai putea sa îmi spui te rog unde pot găsi pe internet exerciții pentru brațe ca să fac acasă?

| andrafv explică (pentru Trustmotorcy):

Îți mulțumesc mult!

| Trustmotorcy a răspuns (pentru andrafv):

Https://www.youtube.com/watch?v=-cSXsenuppA

Sigur, poți căuta de asemenea surse de informare, aceasta mi s-a părut cea mai ok pentru cerința ta.

Tipa din videoclip face mișcările normal, dacă este prea simplu pentru tine, folosește greutăți care să îngreuneze mișcarea. Nu e necesar să te supra soliciți de la început, contează să le faci corect.

Tipul somatic se poate schimba, există cazuri de oameni slabi în adolescență și făcuți la maturitate, un antrenor de fitness îți va confirma acest lucru, deci nu este cazul să te descurajezi.