| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fata si am hirsutism. Acum ceva timp, nu stiu ce a fost in capul meu, m-am dat cu banda pe fata si mi-am smuls si perciunii. Acum imi pare foarte rau. Mi se pare ca se vede foarte urat, a devenit o obsesie pentru mine. Parul creste foarte repede si trebuie sa il iau permanent. Ma gandesc sa il las sa creasca, dar bănuiesc că o sa se vada foarte urat pana creste. Ce as putea sa fac? Din cauza asta ma vad foarte urata si am impresia ca nimeni nu vrea sa vorbeasca cu mine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Obsesiile se trateaza la psihiatru,sa stii, chiar dacă nu e ceva grav, totusi obsesia e o boala a minții care iti scade încrederea în tine și orice motiv ai avea sa fi obsedată, nu e mai important decât să te simti tu bine. Cat despre hirsutism si estetică, ar trebui să consulti endocrinologul si eventual sa mergi la un centru de epilare definitivă.