| ViorelViorel1999 a întrebat:

Buna, sunt foarte foarte slab și subdezvoltat pentru vârsta care o am. Oase fragile, greutatea cu cel puțin 10-15 kg fata de greutatea minima pe care trebuia s-o am, am mai exact 42 de kg. Cum pot ști ce fel de boala este aceasta din cauza în care nu poți lua în greutate? De asemenea, am observat că atunci când mănânc anumite alimente, in loc să cresc în greutate, încep să scad.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pai aici nu suntem medici si intrebarea mai degraba trebuia sa o pui la categoria "Sanatate".
Mergi la un medic nutritionist, ti se va da sa faci o serie de analize, apoi in baza acelor analize medicul iti va da sa urmezi o anumita dieta.
Daca dieta incepe sa-si faca cat de cat treaba incepe sa faci si sala, dar stii cum? ca si cum ai avea un tel si o meserie din asta, acolo vei invata de la unul altul cum sa lucrezi si cum sa mananci si ce anume sa mananci si mai ales vei avea nevoie de suplimente alimentare.
eu zic ca daca faci cu strictete astea vei lua in greutate.
Dar prima data porneste cu analizele date de la medic sa vezi daca este cum zici tu o boala sau doar ai un metabolism ciudat.
Sa te gandesti ca majoritatea celor care fac culturism au pornit nu pentru ca erau grasi ci pentru ca erau slabi!
Tu ai un mic dezavantaj e adevarat ca nu esti in limite normale dar pastilele date de doctor impreuna cu suplimente si cu sport cred ca te pot aduce la o greutate normala.
Eu cand am inceput sala aveam greutate normala si apoi am devenit usor supraponderalm incepusem sa am muschi mari.
Ma gandesc ca cineva care este sub-greutate cu ceva munca poate deveni la greutatea normala, dar ai de munca si de investit banuti in tine : analize, consult si tot ce este necesar.