| Daiana90 a întrebat:

Buna,sunt foarte sensibila si racesc repede.saptamana trecuta am fost bolnava rupta doar pentru ca am fost in strand,afara fiind o caldura groaznica si nici nu am prea stat in apa,deci nu imi explic.a inceput totul de la gat,m-a durut gatul foarte tare, pana am inceput sa tusesc fortat ca sa diminuez zgarieturile din gat si dupa aia tusa s-a accentuat, a inceput sa imi curga si nasul si m-am aranjat.mi-a trecut de vreo 4 zile si acum iarasi ma doare in gat,ce doamne iarta-ma am? ce se intampla de ma imbolnavesc in halul asta? am baut ceai cald,am luat faringosept,am luat o lingurita de miere, sunt disperata sa nu ma apuce iarasi.e cald afara, nu inteleg de la ce sa fie...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Draga mea iti recomand,, revisan forte'' pentru cresterea imunitatii si sa bei multa limonada, sa consumi fructe.

| τττ a răspuns:

Buna! Nu te speria, poate esti mai sensibila.Si colega mea Maria, este la fel! Ea raceste de vreo 5-6 ori pe an, in timp eu racesc 1-2! La fel,o doare gatul.Un sfat:Faringosept nu e bun pentur gat,incearca Tantum Verde(sau cum s-o scrie oh go on)sau Strepsils. Poate ai un stafilocol faringial(nu e grav,dar trebuie sa iei tratament)sau pur si simplu un virus care nu-ti da pace! E foarte bine sa bei ceaiuri calde si sa mananci miere, poate iti va trece asa! Dar nu dispera, nu te gandi:,, Doamne ce am, de ce mi se intampla aia?" etc. Dar consulta un medic specialist! Nu e de gluma, daca nu te duci la timp vei regreta rau de tot.El stie mai bine ce tratament sa urmezi.Mai incearca cateva zile cu,,trucurile babesti" si daca nu iti trece nici asa ar fi cazul sa te duci la un doctor, cum am mentionat mai sus! Fi calma, nu vei muri! Cum au precizat fetele de mai jos, poate ai imunitatea scazuta... nu se stie sigur. Daca apar simptomele urmatoare:febra, durere de burta iata ce trebuie sa faci : pentru febra:fa-ti impachetari cu apa rece! durere de burta:o sticla cu apa calda pe burta! dar nu cred ca e cazul asta la tine...
Insanatosire grabnica, draga mea!

| roxkiss a răspuns:

Salut, cum au zis ceilalti probabil e imunitatea scazuta, incearca sa eviti inghetata si bauturile reci, dac o sa contiue atunci iti recomand sa faci un curs de tratament cu antibiotice cel mai bine intramuscular adica injectii, sorry ..iti doresc succes.

| IForgotMyNameAgain a răspuns:

Asta inseamna ca ai imunitatea scazuta.Si eu patesc la fel, doar k pe mine raceala ma tine cate o luna sau mai mult.Si nu imi dau seama de la ce racesc. Vitamina C este buna si poti lua de 3 ori pe zi...Sau incearca nurofen (pentru. raceala) atunci cand simti ca te ia raceala.
P.S: eu am incercat o data si a mers
Sper ca te-am ajutat.

| AndRa003L a răspuns:

Probabil fiind mai sensibila, trecerea anotimpurilor si a schimbarii temperaturilor brusc, te face sa te imbolnavesti

| ilincanae a răspuns:

E o vorba omul sanatos raceste vara. eu am avut laringita vara laughing. nu stiu ce sa-ti zic, poate esti mai sensibila, poate ai stat in curent. ia ceva ce sa-ti radice imunitatea si du-te la doctor ca el va sti mai bine.

| anonima1010 a răspuns:

Eu asa pateam cand eram mica din cauza ca aveam sistemul imunitar foarte scazut parerea mea e sa nu iei tu pastile de crestere aimunitati de capul tau deoarece e posibil sa iti fac mai mult rau decat binewinking, mai bine du-te la medic si el va sti ce sa iti dea pentru cresterea imunitati si vei vedea ca nu o sa mai racesti asa des