| nuconteaza777 a întrebat:

Bună, sunt foarte tânără, dar, am fost diagnosticată cu miom uterin si sindromul ovarelor polichistice... Fetelor, femeilor, doamnelor, cele care s-au confruntat cu aceste afecțiuni,cum ați trecut de ele? Cum v-ati simțit pe plan psihic, fizic? Ati avut probleme în conceperea unui copil? (Eu am dureri tăioase mai în fiecare zi, psihic sunt distrusă, plâng mereu, mereu am frica sa nu am vreo torsiune sau complicație...)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se rezolvă de o manieră oarecare, am avut în jurul meu cazuri. Curaj!

| Freya1 a răspuns:

Si eu urmează să merg la medic sa aflu daca am vreun chist ovarian sau vreo problema ginecologica si ma omoară stresul.Si mie imi e frica de torsiune sincer până nu stiu exact cum sta treaba.
Cand mai mergi la medic intreaba de dimensiunile chisturilor si de posibilitatea torsiunilor ca sa te mai liniștești un pic, poate nu sunt posibile încă.
Eu am pe cineva in familie cu aceias problema ca si tine, nu vreau sa te sperii dar într-adevăr ea nu are ciclu menstrual si nu are încă copii.Am inteles ca e nevoie de un tratament riguros pentru a putea face copii si nici atunci nu e sigur.Deoacamdata i-a dat tratament si i s-au mai tras chisturile, acum asteapta sa vada cu timpul in caz contrar o operează.

| Elelei a răspuns:

Daca ai deja diagnosticul, inseamna ca ai deja si recomandarea pentru operatie. Nu am pe nimeni cu astfel de problema. Dar am auzit alte femei vorbind. Altfel, vei avea mereu hemoragii, dureri, etc. Fa ce ti-a spus medicul.