| lurixxx a întrebat:

sunt in clasa a VIII-a si as vrea sa stiu daca va trebui sa fac vaccinuri. Am auzit ca se fac 2 vaccinuri in ambele maini si este foarte dureros, este adevarat? Cum se cheama vaccinurile? Adevarul este ca am o fobie pentru spital si tot ce e legat de el de cand eram mica. Nu stiu de ce cand intru in spital albesc la fata si imi scade tensiune. Mama spune ca seman cu tata ca si el pateste la fel. Ce as putea sa fac ca sa scap de aceasta fobie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu a facut niciun vaccin acum un an cand eram eu a opta, nici la fete nici la baieti. Nu ai de ce sa te temi de o bucata de metal foarte subtire si gaurita pe mijloc. Nu doar de loc, pe mine ma gadila mai mult. In schimb urasc oxigenul ala de il inhalez cand sunt la spital.

| Mitrea_Valentina_1986 a răspuns:

Nu e chiar asa dureros.e vaccinul impotriva tbc parca

| Cineva2424 a răspuns:

Din pacate stiam ca se face vaccin in a 8-a...si mie imi este frica de vacciunuri asa ca nu prea ai ce face sincer sa fiu..inchizi ochii si incerci sa suporti, si in plus incerci sa te gandesti ca sunt colegii pe langa tine si sa nu te faci de ras.