| Cartofel272 a întrebat:

Buna!
Sunt in perioada de recuperare dintr-o tulburare de alimentatie. Am inceput sa mananc cam cat ar trebui ca sa revin la o greutate normala, dar am intampinat niste probleme din cauza ca am facut pneumonie. In ultima luna am luat de 2 ori antibiotic (5 zile, de 3 ori pe zi si 7 zile o data pe zi) cu pauza de o saptamana si 3 zile intre ele.
Nu stiu daca e din cauza antibioticelor sau din cauza tulburarii de alimentatie, dar corpul meu a luat-o razna. Ma simt slabita dupa activitati cum ar fi maturatul sau facutul patului, corpul meu arata mult mai slab, mi-am masurat piciorul si a scazut cu aproape2 cm in grosime, au inceput sa mi se vada iar coastele, mi s-au micsorat vizibil sanii si mi-a intarziat ciclul 10 zile, iar cand a venit, a tinut doar 2 ( in mod normal tinea 6), cu flux foarte, foarte scazut. Problema e ca desi corpul meu imi spune clar ca am slabit, cantarul imi spune clar ca m-am ingrasat cu 1 kg. Ce poate sa insemne toata chestia asta? laughing A mai avut cineva probleme asemanatoare? P. S. Nu sunt anorexica, am EDNOS, care, la mine se manifesta prin episoade de mancat compulsiv si apoi restrictionarea cantitatii de mancare pe care o mananc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Sunt multi oamnei care mananca mai putin si tin tot felul de diete chiar si daca nu mananca se ingrasa, poti si tu avea un caz din asta mai rar.