| Karlla1996 a întrebat:

Sunt însărcinată in 2 luni. Și de vreo 2 zile cam asa a început a început sa ma doară jos dar înăuntru. La analize mi-au ieșit nitriți în urina. Ceva infecție. Medicul ginecolog a zis ca o sa imi treacă. Ca nu are ce sa imi dea. Voiam sa va întreb. Oare din cauza aia sa am dureri? Și ce as putea sa fac sa imi treacă? Mulțumesc frumos. Cel mai bun răspuns primește fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Infectiile urinare in sarcina se trateaza intotdeauna cu antibiotic, fiindca netratate pot duce la pierderea sarcinii.
Fa o urocultura si schimba imediat ginecologul. In mod normal, o femeie insarcinata trebuie sa faca urocultura la fiecare 6-8 saptamani, tocmai pentru a trata la timp infectiile daca apar

Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, NITRITII nu sunt o infectie, ci provin din bautura (apa) si mancarea pe care o introduci in organism (ceea ce bei si mananci).
Pentru depistarea unei infectii este necesara o UROCULTURA, care dureaza cateva zile.

Dureri pot veni si de la sedimente de urina (piatra, nisip), care apar in analiza urinara, dar si din cauza re-configurarii uterului pentru a purta sarcina.
Bea 2-3 litrii de apa (plata) timp de cateva zile, sa se spele caile urinare, iar daca durerile persista si sunt intense, atunci trebuie sa mergi inapoi la medicul ginecolog!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sarcina - Luna a II-a

Consultant: Dr. Dan Tutunaru
Medic Primar Obstetrica Ginecologie
Clinica: Spitalul Universitar de Urgenta Elias
Generalitati

A doua luna de sarcina este o perioada plina de sentimente contradictorii, o perioada a certitudinilor dar si a incertitudinilor in acelasi timp. Certitudini pentru ca in aceasta luna afli sigur ca esti gravida, ori pentru ca doctorul tau ti-a confirmat acest lucru, ori pentru ca ti-ai facut acasa singura testul "barza" care a iesit pozitiv. Poate fi o perioada a incertitudinilor pentru ca pe parcursul acestei luni se petrec cele mai numeroase accidente care te pun in alerta nu numai pe tine dar si pe doctorul tau. Evenimentele acestea pot sa isi faca aparitia atat la nivelul sarcinii, unele avand chiar final tragic, cat si la nivelul organismului tau, survenind simptome care te fac uneori sa iti iei lumea in cap. Comparativ cu prima luna de sarcina, pe parcursul acestei luni vei observa si alte modificari ale corpului tau, dar si la nivelul psihicului. In aceasta luna de asemenea au loc evenimente majore din punctul de vedere al dezvoltarii embrionului.

| AnjaAHUI a răspuns:

Bună! Felicitări pentru sarcină și multă sănătate ție și copilului! În primul rând, din cunoștințele mele, este o infecție. În al doilea rând, meidcul are dreptate și el te cunoaște cel mai bine, el a urmărit sarcina, deci nu ai de ce să pui la îndoială ceea ce spune el. În al treilea rând, după cum știi probabil, în timpul sarcinii nu ai voie să iei medicamente. Există unele pe care le poți lua și unele care sunt interzise ca să zic așa. Dacă medicul nu ți-a recomndat nimic, înseamnă că nu ai ce să iei.

Dar stai calmă, important este că ai fost la un specialist, că te-a văzut, că a luat la cunoștință ce problemă ai și că nu ai nimic de făcut în continuare decât să aștepți să treacă. Înseamnă că nu este nimic grav. Liniștește-te, respiră, ai încredere în spacialist și totul va fi bine. Pentru dureri nu ai ce face momentan, dar o să treacă repede.

| Karlla1996 explică (pentru AnjaAHUI):

Mulțumesc frumos pentru răspunsul tău?