| ionutzz2456765 a întrebat:

Sunt Ionut am 16 ani si sufar de "boala" atacurilor de panica nu stiu ce sa mai fac am ajuns la capatul puterilor. dati-mi un sfat sau care a mai trecut prin asta sau stie cum pot scapa de asta sa imi lase id de mess sa putem vb va multumesc mult. multa sanatate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
autosugestionarea cred ca "tratamentul" ideal totul e in mintea noastra, si eu am avut asa ceva, sufar de astm sever, de cate ori ma duceam la baie(in casa) simteam ca ma sufoc si trebuia sa deschid usa/geam..mai bine preferam sa ies afara chiar daca era ger..pana cand am hotarat sa ma controlez si sa imi impun ca se poate si ma gandeam in alta parte, acum nu mai am asa ceva, mai am de "luptat" cu intunericul, nu pot dormi fara o raza de lumina..incearca acest exercitiu si vei vedea ca o sa fie bine si fara medicamente.
O zi frumoasa sa aihappy
ps! daca vrei sa vbm lasa id-ul tau pe privat.

| ionutzz2456765 explică (pentru caramela):

Asta e id meu eu. leutzz

5 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Totul depinde de tine.Psihoterapia este foarte importanta-gandeste intr-un mod realist despre el si incearca sa intelegi ca este inofensiv din punct de vedere medical, invata semnele lui si cum sa folosesti tehnici de respiratie si relaxare pentru a reduce simptomele.

| anacolda a răspuns:

Calciu, magneziu, zinc cu D3, seara, inainte de culcare. Magneziu, cate una pe zi si fier, intr-o forma asimilabila, cand apare atacul de panica. Lasa cafeaua, ciocolata, si mai ales bauturile spirtoase sau carbogazoase ca distrug organismul. Un suc de portocale, de mere, multe legume si iti vei reveni. Cu psihoterapia nu rezolvi problemele unor lipsuri majore din organism ale elementelor de mai sus.
Incearca si te vei convinge in cateva zile! Citeste aici articolele despre alimentatie corecta si nu tine diete absurde!
http://vindecarenaturista.blogspot.ro/

| beyondbirthday a răspuns:

Pai, cel mai simplu CALMEAZA-TE! Adica, respira adanc, expira... Poate te-ar ajuta si daca ai practica yoga, controlul mintii si al corpului.
Funda?happy

| ionutzz2456765 explică:

Asta e id meu eu. leutzz pentru caramela