| myst3ryy a întrebat:

Am 18 ani si de vreo 2 ani sufar de fobie sociala(anxietate) nu am fost la nici un psiholog dar din ce am citit pe internet banuiesc ca asta este...Am atacuri de panica, insomnii ma chinui si cate 2-3 ore sa adorm, viata mea este un calvar nu stiu ce sa fac, am incercat sa vorbesc cu ai mei dar nu preau m'au luat in seama.Simt ca sunt la capatul puterilor. Cei care trec sau au trecut prin asa ceva stiu despre ce vorbesc...As avea nevoie de un sfat.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| andreuxxaa9095 a răspuns:

DA...stiu despre ce vorbesti... dar totusi, de 2 ani nu ai facut nimic? sau ai perioade in care esti ok? eu asa am patit cu cativa ani in urma si e foarte, foarte naspa, dar am reusit sa trec peste singura. Ma gandeam ca mor, simteam ca imi tremura corpul, ca imi bate inima repede sad. so m-am dus la medicul de familie m-a controlat si mi-a spus ca nu am nimic din punct de vedere medical, ba chiar ma lua putin peste picior oh go on si am inceput sa iau calciu si magneziu de la GNLD (este foarte bun si nu se depune pe oase), asta pentru ca mi-a spus medicul de familie ca s-ar putea sa am lipsa de calciu si din cauza fricii am facut atacurile de panica. Am facut tratamentul cu calciu 3 luni si este foarte, foarte bun! Nu ma asteptam sa depasesc acea perioada. Pot spune ca si acum, cateodata, noaptea cand stau singura mai am insomnii si nu pot sa adorm, insa daca ma pun in pat mai rau imi e, simt ca transpir si simt o caldura in capul pieptului si atunci, aprind frumos TV-ul, beau o cana cu apa sau pur si simplu fac orice numai sa nu inchid ochii pentru ca ma ia starea aceea de rau si intr-un final ma ia un somnn si adorm. Deci nu trebuie sa spui ca viata ta este un calvar, se intampla, dar trebuie sa invatam sa ne cunoastem organismul si sa il educam! Noi suntem singurii care ne facem bine! Sper ca te-am ajutat. Informeaza-te despre pastilele de la GNLD sunt foarte bune si sunt naturale, poti vorbi cu dna doctor de acolo pentru un consult si un tratament adecvat. Au trecut cativa ani buni de cand am urmat tratamentul si nu m-am ingrasat, nu mi-au facut rau cum se spune in general despre tratamentele naturiste oh go on, eram disperata si cu atacurile de panica nu e de glumit, poti face alte lucruri de natura pshihologica mult mai grave! Bafta si gandeste pozitiv, nu ai nimic grav!

| myst3ryy explică (pentru andreuxxaa9095):

Nu mi-am dat seama pana acum recent ce am mereu am crezut ca sunt mai timid...am perioade in care sunt ok(cand ma mentin ocupat), vreo cateva zile dupa iar incep starile din ce in ce mai intense. Zilele astea o sa ma duc la un psiholog sa vad care este exact problema...Mersi Mult!

5 răspunsuri:
| swaggerofachampion a răspuns:

Mergi la un psiholog, sau la un terapeut.
Ei te pot ajuta sa intelegi ce este de fapt anxietatea ( nu te lua dupa internet, totusi ), si iti vor pune un diagnostic. Daca suferi de anxietate, o sa iti dea ei tratament si o sa te ajute sa treci peste faza asta, si daca nu ai, pai trebuie sa ai ceva din moment ce ai niste simptome happy.

Totusi, e cel mai bine sa vizitezi un specialist.

Succes! :*

| Uoana a răspuns:

Ce ai patit de esti in starea asta?

| myst3ryy explică:

Probabil prea multe...

| myst3ryy explică:

Probabil prea multe