| Daiana90 a întrebat:

Sunt putin ingrijorata. Mi-a venit ciclul de aproape 2 ani (doi ani fara 3 luni ) asa si in primele luni, ba chiar primul an nu m-a surprins ca venea neregulat, adica odata la 2 luni.ideea este ca dupa aceea, in al doilea an imi venea in fiecare luna, cu saptamani intarziere (1, 2 saptamana) dar in fiecare luna, si acum am facut greseala sa nu imi notez si nu mai stiu cand mi-a venit ultima oara.Stiu sigurat ca in ianuarie da, cred ca si in februarie( nu mai stiu) dar sunt ingrijorata ca de atunci nu mi-a mai venit... a trecut toata luna martie si nimic, nici nu simt semne sa imi vina, nu ma doare burta nimic... Oare e un motiv de ingrojorare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E un motiv de ingrijorare. Ar cam fi cazul sa ti se fi reglat pana acum, dar pare ca dimpotriva, s-a dereglat si mai mult. Dupa sarbatori, mergi la un endocrinolog pentru niste analize.

Abh
| Abh a răspuns:

Daca nu ai viata sexuala nu e un motiv de ingrijorare. Daca ai pana in 18 ani, aceste dereglari sunt ceva obisnuit. Daca ai avut contacte sexuale neprotejate, fa un test de sarcina, nu se stie niciodata de unde sare iepurele.

Abh
| Abh a răspuns:

Atunci nu ai de ce sa-ti faci griji.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca ti-ai inceput viata sexuala este un motiv de ingrijorare daca nu, nu e nici un fel de problema. Daca ai avut contact sexual neprotejat in aceasta perioada fa un test de sarcina.

| monyk a răspuns:

Buna, depinde de varsta ta si daca cumva ti-ai inceput viata sexuala, nu ai specificat asta; e posibil sa fie o dereglare hormonala, poate o infectie sau pur si simplu iti este dereglat complet ciclul mesntrual si se poate intampla sa nu iti vina o luna intreaga, am patit si eu asta in luna septembrie.

| Daiana90 explică:

Nu mi-am inceput viaxa sexuala, nici nu se pune problemalaughing

| gyna_9154 a răspuns:

Nu stiu. insa parerea mea este ca ar trebui sa intrebi un doctor astawinking