| raluca1601 a întrebat:

Ce inseamna ciclul menstral neregulat? De exemplu in 12 ianuarie mi-a venit ciclul menstral, apoi in 7 februarie, si acum in 3 martie. Mi-a venit prea devreme? Eu stiam ca trebuie sa iti vina mai repede cu 2 zile nu cu 4-5 zile? De exemplu daca mi-a venit in ianuarie in 12, nu trebuia sa vina in febrauie in 10? Stiu eu gresit? Imi explica cineva ce e exact ce este ciclu menstral neregulat?

Răspuns Câştigător
| mona a răspuns:

Acum depinde si de cat e luna respectiva[30-31],eu cred ca ti a venit cu aproximatie bine[daca ai fost in 12 ian normal trebuia sa ti vina in 8 februarie si in martie 5]din prima zi a ciclului numara 28 de zile si afli cand trebuie sa ti vina luna viitoare, c am in 30 martie ar trebui sa fi iar, se intampla o data pe an sa fi de 2 ori pe luna, odata la inceput si o data la sfarsit de luna.

2 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Depinde de organism, sunte fete la care le vine ani buni ciclu neregulat, si asta nu e ceva grav!
Asa isi face el de cap si n-ai cum sa il opresti chiar daca uneori iti vine sa urlii de ciuda pentru ca apare in momente neprevazute!
Uneori, poate sa se deregleze din cauza unei raceli, alteori din cauza unei infectii, sau pur si simplu pentru ca asa vrea el, in primii doi ani ai slabe sanse sa iti vina regulat si asta poate ajunge si pana la 5 ani sau pana cand faci un copil!
Totusi, daca vrei sa il regulezi fortat, poti sa mergi la ginecolog si ii vine el de hacwinking
O sa iti dea tratament, pe care bineinteles trebuie sa il respecti cu strictete si poate ca o sa ti se reguleze!
Bafta!

| KillerWillBeBack a răspuns:

Inseamna cand vine o data pe 29 si luna viitoare pe 16. De obicei trebuie sa vina cu 2-6 zile inainte.Ar trebuia sa ai cu 2-3 zile inainte niste dureri abdominale.