| noname2021 a întrebat:

Sunt racita cam de o saptamana,am avut febra,tuse, etc.Nu asta e important,ceea ce voiam sa va intreb, poate afecta raceala dintii? Deoarece de cand a aparut ma dor dintii rau de tot zilnic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonim34231 a răspuns:

Eu zic prima data, trateaza-te de raceala, iar daca tot insista durerile, atunci da.

15 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Da,poti lua un ibuprofen pentru dureri, le ameliorează in răceala.

| DanyDav a răspuns:

Ai racit in zona capului, da te dor dintii, nevralgii.

| Anonim34231 a răspuns:

Depinde. Despre ce dinti vorbesti? Despre dintii maxilari sau mandibulari?
Daca este vorba despre dintii superiori, posibil sa fie de la sinuzita.

| noname2021 explică (pentru Anonim34231):

Dintii superiori da, dar au fost momente in care m-au durut si cei de jos dar mai mult cei de sus dor rau.

| Anonim34231 a răspuns (pentru noname2021):

La dintii inferiori, acolo nu prea are importanta raceala. Adica nu afecteaza mai deloc la mandibular. Iar la dintii superior, se intampla cam in 80% dintre cazuri, la dintii tai superiori, mai ales la dintii laterali, radacinile lor, iti intra in sinus (cel mai bine se vede la radiografie). Iar sinusul tau este plin cu puroi din cauza racelii.

| noname2021 explică (pentru Anonim34231):

Da dintii laterali nu cei din fata.

| Anonim34231 a răspuns (pentru noname2021):

Exact. stiu ce vorbesc happy sunt la stomatologie student.

| noname2021 explică (pentru Anonim34231):

Si trebuie sa merg la medic neaparat sau pot trata cu ceva acasa?

| Anonim34231 a răspuns (pentru noname2021):

Ce medicamente iei pentru raceala? sper ca nu amoxacilina.

| noname2021 explică (pentru Anonim34231):

Sincer nu am luat decat 2 pastile de paracetamol si 1 ipubrofen pentru dureri de dinti zilele trecute si Acc pentru tuse.

| Anonim34231 a răspuns (pentru noname2021):

De cand ai durerile?

| noname2021 explică (pentru Anonim34231):

La dinti? De joi a inceput usor usor.

| Anonim34231 a răspuns (pentru noname2021):

Daca pana maine nu dispare durerea, sau macar sa mai treaca de durere, du-te la un stomatolog.

| noname2021 explică (pentru Anonim34231):

Ma gandeam ca trebuie sa merg sa vad de raceala, si daca e tratata corespunzator mi-ar trece si durerea de dinti.Sau sa merg la orl.Deci ma sfatuiesti sa merg la stomatolog.

| noname2021 explică (pentru Anonim34231):

Multumesc!

| Anonim34231 a răspuns (pentru noname2021):

Eu zic prima data, trateaza-te de raceala, iar daca tot insista durerile, atunci da.