| FataCuDouaFete a întrebat:

sunt racita si as vrea sa-mi spuneti niste metode naturale de tratare.Eu le stiu numai pe astea: otet la picioare, cartofi la gat; voi mai stiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| r1a2 a răspuns:

Eu te-as recomanda un ceai de lamaie.

29 răspunsuri:
| Safire17 a răspuns:

Pai daca esti racita poti sa bei coldrex sau fervex, ceaiuri calde. Evita sa bei apa/suc foarte rece. Daca faci puroi in gat, este bine sa iti pui pe o lingurita putin zahar, iar peste acesta, 4-5 picaturi de albastru de metil. Otetul la picioare nu este recomandat, decat daca faci febra (nu foarte ridicata). Daca ai febra mai mare (39. 0 - 39. 5) otetul la picioare este contraindicat, deoarece creste febra si mai tare. Pentru febra ridicata, iti recomand comprese pe care le pui pe frunte si/sau obraji. Sper sa te faci bine!

| FataCuDouaFete explică (pentru Safire17):

Mersi, si eu sper sa-mi treaca.sa vad ce remedii functioneaza si dau funda; o seara placuta in continuare.

| Vichtory a răspuns:

Uite ce retete stiu eu:

USTUROIUL. Se zdrobesc cativa catei de usturoi, amestecati-i cu 10 lingurite de miere de albine si luati din acest preparat cate o lingurita din jumatate in jumatate de ora. In usturoi s-au descoperit mai mult de douazeci de substante antivirale si antibacteriene, care fac din el cel mai puternic antigripal cunoscut.

BAI FIERBINTI
Atunci cand deja simtiti frisoane, cand incepe sa va curga nasul, iar durerile de gat se fac simtite, baile fierbinti sunt ajutorul cel mai la indemana pentru a opri boala in faza incipienta. Aceste bai, nu numai ca relaxeaza, dar au si un puternic efect antigripal, deoarece scad considerabil rezistenta microbilor.

SUPELE CALDE
Desi pare mai degraba aliment decat medicament, supa calda, asezonata din belsug cu patrunjel si marar, este recomandata persoanelor racite inaintea clasicelor aspirine si paracetamol.

SUCUL DE CITRICE
Se ia o lamaie sau un grepfruit, se spala foarte bine (pentru a indeparta substantele chimice cu care probabil a fost tratat), se da pe razatoare coaja si se pune deoparte. Fructul se stoarce intr-un pahar, iar la sucul obtinut se adauga doua lingurite de miere, coaja rasa anterior si se completeaza restul cu apa. Se lasa la macerat o ora sau doua, dupa care se bea. Daca se beau trei - patru pahare, intr-un interval de 12 ore, se poate obtine un efect superior celui al medicamentelor.

De multe ori am folosit aceste retete ( poate mai putin cea cu usturoi) si iti garantez ca au dat rezultate suta la suta. Asa ca le recomand intotdeauna cu incredere!

| 0rlando a răspuns:

Poți să faci și tumbe, tot într-o săptămână îți trece. Până atunci, fervex sau coldrex, modafen și ceai fierbinte.

| alexush a răspuns:

Stii cum imi trece mie. pot sa fiu racit rupt. fac o baie super fiarta..cat de fiarta rezisti. pui sare in apa peste tine..si bei un coldrex. e cel mai bun..parerea mea fara de fervex. mie asa imi trece.

| youaremyfavouritecolour a răspuns:

Pai ce ai putea mai mult sa faci decat sa bei mai multe lichide(ceaiuri)sa stai foarte mult timp la caldura deoarece corpul va transpira si te vei simtii mai bine iar inca un lucru daca nu vrei sa iei totusi pastile ia macar paracetamol deoarece ajuta mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te doare gatul, Faringosept te ajuta. big grin E o pastiluta de supt, are si gust bun laughing

| FataCuDouaFete explică (pentru anonim_4396):

Naturale dragul meu(fara suparare kiss )!

| anonim_4396 a răspuns (pentru FataCuDouaFete):

A. Ziceam si eu laughing Sa nu simta ''ciclonul'' vreo durere daca se desfasoara laughing)

| FataCuDouaFete explică (pentru anonim_4396):

Hahaha laughing, buna gluma.mersi mult, chiar m-ai inveselit.acuma ma simt rau foarte foarte rau si na, nu prea pot sa fiu amuzanta; ma doare mult prea rau capul si am fata mult prea rosie de la febra(am febra mare) ca sa fiu,, happy,,. sper ca ma intelegi Ok! dar cand imi revin ma intorc la crazy girl! te pup pa

| anonim_4396 a răspuns (pentru FataCuDouaFete):

Aw, da, te inteleg.(Am avut si eu febra mare inainte sa ma invadeze rubeola)
Imi pare rau sa aud asta sad
Dar de ce nu iei o pastila, cum ar fi Nurofen, si te scapa de durerea asta de cap cat ai zice ''cumulonimbus"? laughing) Si asa scapi de o grija.
Insanatosire grabnica. big grin

| FataCuDouaFete explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult, am sa iau si patile si o sa ma fac bine repede.mersi kiss

| FataCuDouaFete explică (pentru anonim_4396):

Apropo, imi pare si mie rau ca ai avut rubeola...si inca ceva, cuvantul,, cumulonimbus,, exista?

| anonim_4396 a răspuns (pentru FataCuDouaFete):

Da exista laughing Este denumirea unor nori. big grin

| FataCuDouaFete explică (pentru anonim_4396):

Wow, schiar nu stiam.sorry kiss!

| anonim_4396 a răspuns (pentru FataCuDouaFete):

Sorry pentru ce? raised eyebrows

| FataCuDouaFete explică (pentru anonim_4396):

Pentru ca nu stiam.Nu este tocmai ceva dragut din moment ce ma pasioneaza norii si viselee, dar astea sunt pe ultimul loc pentru ca eu ma ocup cu dansul de performanta si muzica happy.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FataCuDouaFete):

Waw.
Canti? :d

| FataCuDouaFete explică (pentru anonim_4396):

Da...imi place foarteee mult muzica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FataCuDouaFete):

Si mie laughing Imi place ca uneori mai influenteaza starea de spirit laughing.
Dar tu canti la petreceri ceva sau in casa / la dus?laughing

| FataCuDouaFete explică (pentru anonim_4396):

Nu cant la petreceri, am vorbit cu mama si as cam vrea sa ma duc la canto dar daca mai am un piticot (pe sora-mea de cateva luni) sa vedem; fiindca lectiile de canto sunt ffff scumpe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FataCuDouaFete):

A. Ai cont pe karaokeparty? ^_^

| FataCuDouaFete explică (pentru anonim_4396):

Nu...cum e?

| anonim_4396 a răspuns (pentru FataCuDouaFete):

E misto, mai ales daca si tie iti place sa canti.
Alege unu o melodie (face o masa cum ar veni ) si intra cine vrea sa mai cante, si se intrec participantii respectivi care canta mai bine. Si e karaoke pur. Ai de ales 2 nivele : unul in care sa auzi vocea iar altul in care sa auzi doar instrumentele si tu sa canti. Iti apar acolo versurile si notele care trebuie sa le atingi. Punctele se dau dupa cat de mult ai atins notele respective.

| FataCuDouaFete explică (pentru anonim_4396):

Scuze ca raspund greu dar ma uit pe scumpuletul TPU la dragoste si sex sa vad ce mai posteaza astia si la ce pot sa raspund; referitor la site pare super misto si poate o sa incerc si eu.mersi pentru site. kiss

| anonim_4396 a răspuns (pentru FataCuDouaFete):

Cu placere. Daca vrei candva, poate facem un duel laughing
La categoria aia multe intrebari se repeta o data la 2-3 zile. iar altele sunt chiar fara sens laughing

| FataCuDouaFete explică (pentru anonim_4396):

Asa e, si inca mi-o mai amintes pe aia cu,, Buna am facut sex cu un pix, raman gravida?,,. la asta am ras o gramada. a fost char super tare si sunt o gramada care sunt doar de forma si la care razi de faci pe tine.si da, poate facem si un duel candva.

| ady22 a răspuns:

Buna! Pune intr-o cana goala un galbenus de ou, dupa adauga miere de albine(cat crezi tu ca trebuie) iar la urma toarna lapte cald, mesteca si gata! Sper sa te ajute!