| hulkwirine a întrebat:

sunt un baiat moldovean care invat in cl a 9. am ginecomastie de vreo 4 ani si vreau sa scap de ea. pina in prezent mam ocupat cu sportul si anume sala pentru marirea masei musculare in speranta ca va trece asa mi-a recomandat un medic din md. deja nu mai suport si nici decum nu trece! unde pot merge in Iasi la un control sau ceva de genu sau la vreun spital de chirurgie pentru a analiza problema!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| SpaNu88 a răspuns:

1. Fa'ti niste analize hormonale
2. Sfatuieste'te cu un medic endocrinolog si sa iti recomande un antiestrogen
3. Un regim hipocaloric urmat de un arzator de grasime si mult sport

| Empathizer a răspuns:

E o problema hormonala, partial provocata de pubertate, partial de alimentatie. Incearca sa eviti carnea de pui si lactatele obtinute de la vaci tratate cu hormoni. Orientativ, nu cumpara cele mai ieftine lactate, care sunt cel mai departe de produsul obtinut pe cale naturala. Napolact si La Dorna sunt niste lactate OK, din cate am observat pana acum. SI exista pe piata si carne de pui pe care scrie ca nu s-au folosit hormoni in procesul de productie. Obisnuieste-te sa citesti etichetele produselor, e o atitudine sanatoasa.