| daniela5578 a întrebat:

sunt virgina.Astazi am fost pentru prima data la ginecolog, din cauza unei infectii. Simteam mancarime si un miros neplacut. Am fost cu mama mea, m-a asezat pe masa aceea si mi-a luat cu un betisor secretie. Apoi mi-a palpat abdomenul, folosind un deget ( nu in vagin), iar mai apoi mi-a spus ca peste o saptamana doua sa merg din nou, dupa ce vor sosii analizele de la laborator. Mi-a recomandat sa ma spal cu musetel si a spus sa caut ovule Gynozol, sa le introduc seara inainte de culcare. Sa le "alungesc" putin si sa nu imi fie frica sa le introduc. I-a spus si mami ca sunt virgina si a spus ca nu e vreo problema. M-am documentat si am inteles ca nu se dau la virgine, nu stiu ce sa fac sincer. Din cate imi aduc aminte a pomenit ceva pe cale bucala cand i-a atras mami atentia ca sunt virgina. Cred ca a spus ca degeaba le iau, ceva in genul acesta. Eu cred ca am infectia de 1 an -2. La inceput credeam ca e normal, si mai apoi mi-am dat seama, ca de fapt, nu e. Va rog sa ma sfatuiti, ginecoloaga ( era o ea, si aprea de cel putin 50 de ani ), a spus ca le pot lua... acum astept rezultate. Chiar mi-e teama sa nu fac vreo prostie, iar mai apoi sa regret.

Ce ma sfatuiti sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Si eu am folosit ovule cand eram virgina si nu s-a intamplat absolut nimic. Nu mi-am rupt himenul si nici nu am patit absolut nimic. Himenul integru lasa cu usurinta sa treacaun deget si deci si ovulul daca este manevrat cu grija. Nu ai nici un motiv sa nu folosesti tratamentul, mai ales ca ai o infectie atat de grava si neglijata.
Este o mare prostie sa intrebi ce sa faci pe internet. Poti primi raspunsuri de la oameni care nu sunt medici, unii vrand sa-si bata joc de tine, altii nestiind si spunandu-ti informatii gresite doar pentru a se da mari. parerea medsicului care te-a consultat e suverana si el e singurul care stie ce trebuie sa faci.

| mira a răspuns (pentru Brigaela):

Bravo,minunata Brigaela!

| daniela5578 explică (pentru Brigaela):

Deci pana la urma pot folosi...am citit alte cateva intrebari pe TPU si nu numai in legatura cu ovulele simajoritatea răspunsurilor erau de genul " ce medic tampit ti-a prescris ovule daca esti virgina."
Sau " te vei dezvirgina singura ", si multe altele, asa ca am zis sa cer mai multe pareri. Mi-a dat ovule Gynozol 200 mg. Este in regula?

| Brigaela a răspuns (pentru daniela5578):

Da, este absolut in regula.
Toti idiotii care nu au nici 10 clase se grabesc sa zica ca un medic, pe care nu il cunosc si care are de 3 ori mai multa scoala decat ei, este tampit.
Evident ca le poti folosi. Poti vorbi cu orice femeie normala la cap care are un gram de educatie, toate stiu ca himenul are un orificiu suficient de mare incat sa permita trecerea unui deget si a unui ovul. Evident ca sunt variante anatomice care nu permit asta, dar ginecologul ar fi vazut asta cand te examina. Faptul ca dupa ce te-a examinat a spus ca le poti flosi, arata ca intr-adevar le poti folosi.
Expresia "te vei dezvirgina singura" este wa insasi o tampenie, de vreme ce virgina este orice persoana care nu a avut contact sexual cu alta persoana si dezvirginarea inseamna primul contact sexual cu o ALTA persoana. Cine spune chestia de mai sus nici macar nu stie ce inseamna cuvantul virgin (sensul de dictionar), deci nu are cunostinte nici macar de clasa a doua (cand ineti sa folosesti dictionarul).