| TawnyDean a întrebat:

Buna TPU...2 zile in urma mi-am facut reactia mantoux ca sa stiu daca am sau nu tuberculoza. testul a iesit pozitiv, sa inrosit pe o raza de 2-3 cm. insa nu am simptome de tuberculoza, am tuse doar dimineata si seara.am uitat sa mentionez ca am probleme cu glanda teroida si ma intrebam daca din cauza glandei teroide a iesit testul pozitiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, testul n-a iesit pozitiv din cauza glandei tiroide. Insa un test pozitiv nu inseamna ca ai obligatoriu tuberculoza, poti avea, de exemplu, alergie la tuberculina. Trebuie sa faci o radiografie pulmonara fiindca ai ceva simptome.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu are legatura tiroida cu reactia pozitiva. S-ar putea sa ti se ceara sa faci un MRF, pentru controlul radiologic al plamanilor.

| Raniia a răspuns:

Reactia se masoara in milimetri de induratie(ridicatura umflatura).Se masoara diametrul induratiei nu se masoara eritemul-roseata.Dar daca tu spui ca testul tau este pozitiv se realizeaza o radiografie toracica care arata daca exista leziuni in plamani.Atentie! Infectia nu inseamna boala. Daca o persoana a fost infectata, dar nu a facut boala activa, radiografia pulmonara este de obicei normala. Cele mai multe persoane cu testul PPD pozitiv au radiografia pulmonara normala si continua sa fie sanatosi. Apoi se va face o analiza a sputei(flegma) expectorata(scuipata) care este metoda fundamentala pentru diagnosticul tuberculozei.