| gheorghe92 a întrebat:

A, 177 inaltime si 60 kg si as vrea sa cresc un pic in masa musculara ce as putea sa folosesc, mi-am cumparat o cutie de xtreme power o sa ma ajute? alte sfaturi. Multumesc FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ycu a răspuns:

De ce sa folosesti tot felul de produse care iti afecteaza de la ficat pana la inima tot. Plateste un abonament la sala de trei ori pe saptamana cu un eventual trainer, sau daca ai telefon destept cu android sunt fel de fel de programe pe app store cu exerciti pentru fiecare grupa de muschi in parte. Si nu numai la sala si acasa poti sa faci la fel de bine. Exercitiile de dimineata imediat dupa ce te trezesti nu numai ca in timp o sa iti aduca rezultate dar si tot restul zilei te vei simtii altfel! Succes

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ycu):

Nu mentionezi nimic de alimentatia speciala, fara de care exercitiile sunt fix ZERO

| Ycu a răspuns (pentru Cosmin86):

Sa stii ca o data cu sport-ul nu prea iti mai vine sa mananci shaorme si hamburgeri ca doar nu iti bati joc de corpul tau....si da ai dreptate am uitat sa mentionez ca o alimentatie cu proteine reusesc sa aduca rezultate mai bune intr-un timp mai scurt, dar sa stii ca nu sunt chiar zero, sport-ul nu depinde 100% de alimentatie speciala, as spune mai degraba alimentatie echilibrata. O seara frumoasa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ycu):

Cine a zis de shaorma si hamburgeri?

el vrea sa creasca in masa musculara, deci depinde 100 % de alimentatie.

la antrenament se rup fibrele ( microrupturi de fibre ) care in perioada de odihna se refac si ATUNCI CRESC. Si cu ce cresc? Cu proteine.

Si pe langa proteine, are nevoie si de carbo ( altfel proteinele o sa fie descompuse pentru energie ), carbo inainte de antrenament si dupa ( pentru refacere glicogenului ).

Cam asa ar trebui sa arate alimentatia :

dimineata - fructe
dupa 30 min - o sursa de proteina + carbo
dupa 3 ore - alta sursa de proteina + carbo
dupa 3 ore - grasimi sanatoase
dupa 3 ore - proteine + carbo
inainte de culcare - proteine cu absorbtie lenta ( lactate ), acum, fara carbo

Si exercitiile dimineata pentru masa musculara e o idee PROASTA, atunci corpul e in stare CATABOLICA ( se arde tesut muscular ) si progreseaza greu.

Antrenamentul de masa musculara se face DOAR DUPA o masa bogata in proteine si carbohidrati ( gen 6 oua intregi + 8 cartofi sau 2 piepti de pui + 2 portii de orez, etc. ).

4 răspunsuri:
| corhaz a răspuns:

Xtreme power i strict marketing nu crede tot ce se promite cele mai bune surse sun proteinele din zer. poti incerca whey protein combinat cu creatina vei avea rezultate mai bune