| BrunoBars a întrebat:

Abia am fost la baie si am constatat ca pe hartie era sange. Nu parea sa fie in toaleta dar am avut parte de disconfort timp de o ora. Ultima data cand am fost a trebuit sa folosesc un supozitor deoarece eram destul de constipat. Ar trebui sa ma ingrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Trebuie sa mananci mancaruri care nu fac constipatie, dar nici diaree.

2. Sangerarea se face din cauza scaunului tare, iar tratamentul este simplu si ieftin:
Te speli dupa fiecare scaun cu apa calduta si sapun, iar dupa uscare te dai cu putin unguent HEMORZON.
In 2-3 zile rana se vindeca, dar tratamentul cu unguentul trebuie mentinut 7-10 zile.
Igiena insa trebuie mentinuta in permanenta, pentru a evita infectarea.

| dannyel86 a răspuns:

Incearca sa eviti constipatia. Bea multa apa. Fa-ti un obicei si mergi mai des la toaleta. Vei invata organismnul sa evacueze din timp scaunul, fara sa mai apara probleme.
Cand iti vine sa faci, nu te forta sa iasa cat mai repede. Lasa muschii sa lucreze, iar anusul se va relaxa, astfel incat evacuarea sa se faca fara durere si sangerari. Daca impingi si obligi materiile sa paraseasca corpul, dar zona nu e pregatita pentru asta, apar dureri si hemoroizi in zona anala (trebuie evitate).

| MihaiNicu23 a răspuns:

Ai putea avea hemoroizi daca nu observi nimic umflat la anus si mai faci cu sange mergi la medic.