| XcrisSSx a întrebat:

Bună, TPU! Acum 11 zile am avut conjunctivită. Am folosit vigamox de 3 ori pe zi timp de 10 zile, dar încă mai sunt puțin roșu la ochi. Încă nu mi-a trecut sau din ce cauza? Dacă folosesc pudra de talc cu extract de mușetel pentru coșuri afectează cumva ochii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pana ce nu-ti trece complet conjuctivita:
- evita sa te stergi la ochi cu mana
- evita sa te speli la ochi. Daca totusi te speli (dimineata), foloseste odata un prosop, dupa care sa-l fierbi bine! Altfel ochiul se re-infecteaza de la prosopul ne-fiert
- daca se poate, nu folosi ochelari. Daca totusi esti nevoit, dezinfecteaza zilnic cu spirt sanitar.
- evita curentii de aer! Daca se inflameaza ochiul de la curent, este mediu prielnic pentru bacterii si greu mai scapi de ei.
- nu sta la lumina puternica, fiindca ochiul si asa este suprasolicitat, iar lumina puternica ii poate dauna.

| iulian1302 a răspuns:

Buna. In general dupa aproximativ 5 zile de tratament cu Vigamox acea conjunctivita ar fi trebuit sa dispara. Iti recomand sa iei legatura cu medicul oftalmolog si in nici-un caz nu iti pune solutii cu musetel ( gen ceai de musetel) in ochi deoarece te pot irita/infecta cu toate ca musetelul este cunoscut pentru proprietatile lui antibacteriene. Acea pudra de talc ma indoiesc ca afecteaza cu ceva ochii atata timp cand nu patrunde in ei. Poti incerca sa iti pui si picuri Trobadex in ochi dar este bine inainte sa discuti si cu medicul.

| Modroganmatei a răspuns:

Nu, din cate stiu eu musetelul ajuta la ochi si la corp in general, asa ca iti recomand sa iti dai cu el, sper ca te-am ajutat si ca o sa te faci bine. happy