| RoxanaM a întrebat:

Buna ziua TPU, in urma cu 2 saptamani am luat o conjunctivita de la cineva, dar doar la ochiul drept... in fine
Am facut tratament cu vigamox(antib)de vreo trei zile am observat ca mi-a trecut dar ochiul a ramas putin umflat si rosu. Problema e ca daca acopar ochiul stang cu dreptul vad in ceata si nu pot descifra literele si la lumina puternica cum ar fi lumina de la tv, tableta, telefon ma doare ochiul drept a si cum cineva mi l.ar smulge.
Astept pareri de la persoane care au avut asa ceva sau cunosc situatia Dau funda Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| DDoctorita a răspuns:

Buna ziua RoxanaM.

In primul rand veau sa iti zic ca conjunctivita poate fi uni sau bilaterala, ba mai mult e mai frecventa cea unilaterala pe care o ai avut-o tu, in cazul tu la ochiul drept.

Pe de alta parte, daca ochiul e umflat si rosu, in plus te doare si ai o scadee a viziunii, ori nu tia trecut, deci tratamentul nu a fost destul de bun, ori a recidivat, ori ti-a aparut o complicatie, destul de frecvent in cazul in care nu sa tratat bine si masurile de higiena nu au fost suficienta.

Sfatul meu este sa te intorci la doctor. Din putina mea experienta, faptul ca ai agudeta vizuala micsorata e un semn de preocupare.

Insanatosire grabnica!

| MarinaaLarisaa a răspuns:

Depinde de fiecare persoană, chiar dacă îi s-a întâmplat tot este diferit ceva, cel mai bine te duci iar la medic, te va ajuta mai mult decât noi prin ce am păţit sau ştim.