| ElenaUby a întrebat:

Buna tuturor, as vrea sa ma confesez si eu aici,deci coronavirus cred ca exista, ca multi nu cred in acest virus. Si eu si sotul meu cred ca am avut virusul asta, sa va zic cum a inceput Eu prima data am avut gatul rosu si umflat si deci am facut temperatura de la gat si de aici am crezut ca e doar o simpla raceala si ca de aia sunt asa dar aveam si o tuse seaca Si plus simteam asa ca e praf oriunde, dar febra a fost cel mai grav ca am fost mai tot timpul la, raceala, asta cu febra mare. Eu nici nu o mai masuram ca ma simteam rau. Eu credeam ca sunt doar racita dar nu imi curgea nasul, nimic doar aveam tuse seaca si stiti cat m-a tinut raceala asta? Cred ca mai mult de 1 Luna jumate ca eu tot timpul asta m-am tratat doar cu paracetamol si nurofen pentru febra si plus ceaiuri de lamaie cu multa miere de albine si da exista inca odata coronavirus dar nu asa cum de zic la tv.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu in plina pandemie ai stat 1 luna jumate cu simptome le unui virus care a ajuns in toate colturile globului si nu te ai gandit sa te testezi? oare cu cata lume ai intrat in contact in luna asta jumate?

Si tu ce boli cronice ai de afirmi cu pupici ca virusul nu omoara? Ai diabet, hipetensiune, ceva cancer?

| ElenaUby explică (pentru suntserios):

Deci Eu am stat izolata in casa toata perioada asta sa stii plus ca virusul asta te face sa numai ai nici o putere Adica sa fii slabit nici de mancare nu ai pofta, si da ai dreptate nu sufar de alte boli eu cred ca e si asta un avantaj in Lupta cu virusul asta

| suntserios a răspuns (pentru ElenaUby):

Si daca tu nu ai boli cronice de ce tragi concluzia ca pentru fiecare dintre noi e inofensiv? Tatal meu are diabet de 30 ani aproape pentru el e fix asa cum zice la tv, nu doar o raceala mai diferite, poate fi o raceala care sa il omoare in 3 zile.

| Cosmin86 a răspuns:

In plina pandemie tu ai stat acasa cu toate simptomele astea? T nu gandesti DELOC? Ce trist ca oamenii ca tine au drept de vot!

| anonimg a răspuns:

Cu aproximativ 10 ani în urmă am fost atât de răcit că nu mă puteam da jos din pat. Am zacut la pat cu injecții timp de 2 săptămâni. Seara am răcit, iar a doua zi nu mă mai puteam ține pe picioare.
Așadar, răceala se poate manifesta în fel și chip. Dar asta nu înseamnă că trebuie să izolam o lume întreagă pentru o mână de oameni răciti.
Cine știe că mai are și alte boli, să se protejeze ca să nu moară.
Mai bine se interziceau discuțiile în spațiile publice decât purtatul măștii; și mai bine se amendau cei care vorbeau în public decât să poarte toți măști.
La școală se învață sexologia în loc să se învețe fiziologia; se învață filozofia în locul unui stil de viață sănătos.

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

1. la ce scoala se invata sexologia?
2. realizezi ca nu doar prin vorbit se transmite virusul nu?
3. realizezi ca mana aia de oameni raciti, 8 milioane mai exact putea fi astazi o mana mai mare, gemn 80 milioane daca nu se izola o lume intreaga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai facut foarte bine, as face la fel