| csabacsaba20 a întrebat:

Acum 4 zile am fost la piscina si m-a prins soarele rau de tot. In fine, durerea a trecut dar acum a inceput sa mi se cojeasca pielea de pe fata si de pe spate. Pe fata deocamdata au ramas niste pete putin mai rozalii si arata urat. Se vor vindeca aceste pete in timp ce pielea se decojeste total sau o sa ramana asa? Va rog sa ma ajutati crying(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Înainte de expunerea la soare indiferent dacă soarele este puternic sau nu trebuie să aplici cremă cu protecție solară. Petele rozalii sunt pete pigmentare în urma expunerii la soare, deocamdată acestea sunt rozalii dar se vor colora în maroniu. Nu îți fă griji poți scăpa de acele pete folosind ser cu vitamina C după ce pielea ta se calmează. Iți recomand cremele sau serurile cu vitamina C de la The ordinary, îl găsești sub denumirea de acid ascorbic. Nu cumpăra orice cremă din comerț, cel mai bine este să apelezi la gamele dermato cum sunt: Avene, Bioderma, ACM, Paula s Choice, Sebamed, La Roche Posay, Ducray, Isispharma, SVR, A-DERMA, Vichy, Ivatherm, CeraVe, Cetaphil, Uriage. Cam astea ar fi brandurile care chiar fac ceea ce scrie pe etichetă. Nu uita Vitamina C are nevoie de timp pana da rezultate dar poti incerca si creme depigmentare cum sunt cele din gama ivatherm ivawhite.

1 răspuns:
| DanaDaniellllla a răspuns:

Da, se vor vindeca, doar că este necesar sa ai grija de tenul tau și să aplici creme hrănitoare și spf