| AlexandruMarinescu a întrebat:

Acum 5 ani m-am lovit la cap in spate, undeva la nivelul urechii. Am cazut mai exact. Mi-a curs putin sange insa nu stiu exact daca mi-am spart capul sau doar m-am julit. M-am dat cu crema de arnica in zona aceea. Nu am avut niciun simpton, nici nu prea m-a durut capul, nu am avut nici ameteli nici pierderi de memorie sau ceva. Pana acum in prezent nu prea m-a durut capul niciodata, mai ales in zona aceea. Insa mi-am amintit de acea intamplare si sunt putin ingrijorat, as putea sa am ceva sau mi se mai poate intampla ceva pe viitor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Pentru liniștea dumneavoastră, mergeți la medicul de familie și cereți trimitere pentru neurologie. La neurologie spuneți ce ați pățit și cereți să vă facă trimitere pentru un RMN. Nu vă costă nimic, doar că trebuie răbdare pentru programare la RMN.
Probleme doar la bătrânețe ar putea apărea, eventual.

| alina2k18 a răspuns (pentru romeo78):

RMN se face doar daca neurologul considera ca este nevoie pentru a diagnostica ceva sau a elimina anumite dubii in privinta unei afectiuni nu te duci si spui Vreau si eu un RMN laughing

| romeo78 a răspuns (pentru alina2k18):

Dacă sunteți în necunoaștere medicală nu mai comentați aiurea! Medicul, prin lege, are obligația ca pacientului să îi ofere servicii medicale și să îi facă orice analiză medicală în funcție de specialitatea medicului respectiv!
Iar, orice tip de lovituri la cap, nu trebuie tratate cu indiferență!
Cum am scris mai sus, mai bine previi eventualele complicații de mai târziu!
Mai ales, că totul este gratuit!

3 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Medicul decide daca ai nevoie de investigatii.
Din moment ce nu ai nici o problema e totul ok.