| IoanaPuppy31 a întrebat:

TPU!
Acum mai bine de un an mi-am pus aparat dentar. Vara trecuta am avut absces dentar, adica puroi la o masea. Maseaua a fost protejata de o coroana de metal, iar cand mancam pe langa coroana intra mancare. Asa s-a format abscesul. Am fost la dentist si a spus ca nu este normal ca abscesul sa arate asa, deci asta demonstra ca era din cauza coroanei de la aparatul dentar. M-a trimis la o radiografie insa cand mi-a introdus acel instrument pe maseaua din spate imi era greata si nu am reusit sa imi fac radiografia... am fost la farmacie si mi-a dat antibiotice. Am folosit si metoda cu clatitul cu bicarbonat care a fost putin eficienta. Abscesul s-a ameliorat. Acum il am iarasi! Ma doare putin locul. In aprilie imi dau aparatul dentar jos si vreau sa rezolv problema. Daca merg la dentist zilele acestea cu ce ma poate ajuta? Pana atunci stiti niste remedii naturale pentru absces?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Se spune abces nu absces cum zici tu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai astepta pana in aprilie du-te luni la un stomatolog sa ti scoată aparatul dentar ca din cauza lui ai facut abces, abcesul este o infectie a dintilor, poti face si de la paradontoză abces, clateste bine gura cu apă de gură cand te speli pe dinti, si neaparat du-te la stomatolog, ar fi bine sa ai si o radiografie panoramică a dintilor sa vada doctora ce se intimplă acolo. Ce varsta ai?