| creatza_1066 a întrebat:

in luna decembrie am facut hepatita A, mi-am facut analizele doua luni la rand si au aratat ca sunt in refacere.Eu nu mai simt absolut niciun simptom, nu mai am dureri, nu am tinut regimul vreo 2 saptamani si totul este bine.Inca nu am consumat bauturi alcoolice si cam de aici incepe curiozitatea mea. Poate cineva sa-mi spuna daca as putea sa o fac? Si ce s'ar intampla daca as face'o? Rog seriozitate.Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, in nici un caz nu poti gusta nici o gura de alcool minim 6 luni de la sfaristul bolii (preferabil un an, daca esti un om mai grijuliu cu sanatatea ta). daca vei incalca aceasta regula simpla, vei ramane cu sechele hepatice si daca vreodata vei avea nevoie de rezerve hepatice (alta hepatita, o intoxicatie, un accident, o operatie majora), risti sa mori de insuficienta hepatica din cauza ca ficatul va fi incapabil sa se poarte ca unul sanatos. hepatita A se vindeca fara sechele daca ai putina grija de tine, adica sa tii regimul destul de strict minim 4 luni si sa nu consumi nici un gram de alcool minim 6 luni. Fara a respecta aceste reguli simple, hepatita A se poate transforma intr-un cosmar care sa te lase un om cu handicap serios.