| andratudose5000345 a întrebat:

Acum o luna am fost la oftalmolog ca sa-mi dea niște lentile de contact pe o perioada de o luna de zile. Le-am purtat fără nici o problema. După ce le-a trecut termenul, a trebuit sa comand altele. De data asta la aceste lentile este o problema. La ochiul drept este perfect nu am nimic, pe când la o ochiul stâng când pun lentila este ceva insuportabil simt niște înțepături zici ca sunt înțepata cu un ac. Am pus lentila de la ochiul stâng și pe ochiul drept și la fel de tare simt înțepăturile, deci cred ca problema este la lentila nu la ochii mei. Ce trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Posibil ca pe lentila stanga dintr-o mica neatentie de a ta, sa se fi strecurat particularitati straine si acestea cauzand jena, precum un corp strain cand il adaugi la ochi. Curata in solutie mai bine si incearca sa testezi si asa. Daca nici asa nu da roade, consulta un medic oftalmolog si poti sa ii duci lentilele tale si sa ii spui problema ta direct lui. Te va ajuta mult mai bine si te va indruma ce sa faci.