| Minotaur a întrebat:

Salutare mă confrunt cu ceva foarte ciudat.Am folosit cam o luna lentile de contact Bio True și după ceva timp observasem ca văd ceva mai bine cu ochiul stâng la care aveam dioptrii -2, 50 după aia am mers la un control oftalmologic și am aflat ca îmi crescuse dioptria la -1:25 era fericit dar acum nu stiu ce dioptrii sa îmi comand la ochiul stâng pentru ca după o săptămână nu mai văd atât de clar, precizez ca nu am mai folosit lentila pe ochiul stâng. nustiu ce sa fac, ooare e ceva temporar? va rog ajutatima

1 răspuns:
| Maternia_CM_1985 a răspuns:

Salut.

Nu cred că dioptriile pot crește temporar. Dar cel mai recomandat este să mergi la un optometrist să îi ceri o prescripție pentru lentile de contact, pe care să scrie parametrii exacți ai lentilelor de care ai nevoie. Optometristul va face o conversie de la prescripția pentru ochelari la cea pentru lentile de contact.

Dacă vei lua la întâmplare, riști să îți strici ochii. Eu lucrez pentru Lentiamo.ro și am cazuri similare în fiecare zi. Dacă vrei, intră pe pagină, sună numărul gratuit și te voi consilia.

Multă sănătate!

Petru