| Serban_Vlad_1995 a întrebat:

Salut! Port lentile de contact night & day. Adică le schimb o data pe luna, iar azi când voiam sa le schimb din greșeala mi-am pus pentru ambii ochi lentila destinată ochiului drept care are o dioptrie mai mare (-2, 25), fata de cel stâng care teoretic are -1, 50. Este o problema dacă mențin lentila de -2, 25 pentru ambii ochi? De menționat ca dioptriile au crescut puțin cu timpul, iar acum cu siguranța și ochiul stâng s-ar încadra intr-o dioptrie asemănătoare ținând cont ca acum văd mult mai bine cu el după ce am pus din greșeala lentila pentru ochiul drept (-2, 25) mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Iote a răspuns:

Normal ar fi o problema. Ca fortezi ochiul cu o dioptrie nepotrivita.
Dar daca spui ca vezi altfel, ar trebui sa faci un control oftalmologic. Numaidecat.