| Fazekas_Ioan_1998 a întrebat:

Ajutati-ma sunt disperat.Din luna august am inceput sa am scaune tot mai rar iar acuma fac doar de 2 ori pe saptamana cu laxativ.Mananc de obicei dimineata niste paine cu unt si gem inainte mananc tarate de greu cu miere si beau zilnic 2 litri de apa plata.Mai mananc mere si portocale si o supa sau niste paine de secare cu pateu fara euri.Cu toate ca am aceasta dieta ma constip.Oare nu mananc destul? Sunt si slab.Untul ma constipa? Astept explicatiile voastre.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta e dieta proasta si bogata in zaharoza te paste diabetul, painea are rol de constipatie sa stii, laxativele ce fac? eliminia apa din corp suprinzator dar de fapt deshidtrateaza organismul dai in pieptre la rinchi in viitor, apa ca bei e foarte bine, supa,elimina painea, mierea,pateul alte carbohidtrati ca te ingrasi si ramai constipat, ai nevoie de fibre alea se regasesc in brocoli, morcovi,sfecla, varza,salate ceva sanatos si dietic astea slabesc pe bune, iar sa nu stai infometat non stop manci o pulpa de carne de pui pe zi,peste, porc da putin nu mult, pentru a provoca diarie trebuie manci graimi naturale gen nuci, seminte, slanina, untura etc fructe merele sunt bune, laptele cu cereale de 2 lei fara zahar, nu aopta o dieta si manca sanatos,eu eram contipat cand mancam paine am renuntat la ea,acuma manc ce ti-am scris e ok, merg si de doua ori la wc pe zi, da si cafeaua e foarte buna, berea, vinul etc