| GGGGGGGGGGGGGG a întrebat:

Bună TPU, ajutati-ma va rog,am mincarimi îngrozitoare in zona intima, nu stiu din ce cauza, deja a 3-a zi, din ce cauza poate fi si ce as putea face, in timpul zilei nu chiar simt dar seara cand ma pun la somn, e îngrozitor. ..rog seriozitate, ajutati-ma va rog mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| user1234554321 a răspuns:

Ai facut candida(candidoza)
Daca ai intreba o batrana ce sa faci, ti-ar spune sa te speli cu bicarbonat de sodiu...dar cel mai bine ar fi sa mergi la o farmacie daca nu vrei la doctor, ii explici farmacistei problema si o sa iti dea medicamente; ti zona curata si in trei zile de la inceperea tratamentului o sa iti treaca happy

8 răspunsuri:
| Captive a răspuns:

Probabil ai o infecție fungica. Ti-ai început viața sexuală? Ești mai predispusă la Infecții dacă ti-ai început-o.
Cât despre rezolvarea mancarimilor, dacă e infecție fungica, poți sa te dai cu crema canesten, parca așa se numea, însă reduce mâncărimile doar cât timp ești data cu crema, trebuie sa iei și tratament. Așa ca du-te la doctor, cel mai bine.

| GGGGGGGGGGGGGG explică (pentru Captive):

Nu mi-am inceput viata sexuală

| Violleta2022 a răspuns:

Este prezenta o infectie, de aceea ai mancarimi.
Spala-te cu apa calda in care dizolvi -2 linguri de bicarbonat de sodiu si mergi, pana ajungi la un ginecolog sa-ti faca analize medicale.

| GGGGGGGGGGGGGG explică (pentru Violleta2022):

Ajută? nu va fi mai rau? e ceva sanatos?

| Violleta2022 a răspuns (pentru GGGGGGGGGGGGGG):

Da, ajuta! Ar trebuii sa calmeze mancarimile, ca maine sa poti merge la medic!

| alin131 a răspuns:

Baie in zona intima cu bicarbonat de sodiu. Pui un plic de bicarbonat de sodiu in 500 ml de apa calda (nu fierbinte) si da in zona intima. Dupa care mergi sa iti iei o crema ceva de la farmacie.