| GaBByzZuuuuuu a întrebat:

Buna TPU alimentatia provoaca acnee? Care sunt alimentele care trebuie evitate? DAU FUNDA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| nugasescusernameliber a răspuns:

Produsele din faina alba, rafinate, margarina, ciocolata, cafea, unele lactate, etc.
Insa acneea este rezultatul unor factori multipli precum celulele de piele moarte, sebumul în exces, înmulţirea bacteriilor şi o componentă hormonală.
Ai grija si la igiena, foloseste produse pentru tipul tau de ten, schimba prosoapele, asternuturile periodic, si poti consulta un dermatolog daca situatia nu se amelioreaza.

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Zaharul,alimentele acide cum sunt carnea si lactatele in exces, bauturile carbogazoase,deshidratarea, sunt cele mai frecvente cauze ale excesului de sebum, acnee si imbatranire celulara.
Alimentele acestea trebuie evitate pe cat posibil si trebuie adoptat un regim vegetal in mod special caci alimentele pe baza de verdeturi, plante sunt vii si au in compozitie, daca stim sa le mixam, cam toti nutrientii esentiali. Sanatate!

| Daniel9988 a răspuns:

Produsele calorice in primul rand(laptele nedegresat, untul, margarina, ciocolata cu unt de cacao, etc.)Ai face bine sa te feresti mai ales de usturoi. Daca esti in perioada adolescentei/preadolescentei(12-19 ani), acneea este complet normala, poti sa te dai peste cap ca nu vei scapa de ea asa usor.Iti dau un sfat:fa baie generala o data la 2-3 zile macar.Si sparge cosurile proeminente.Nu ramane nicio urma, bag mana in foc! Si eu si fratii mei am avut probleme cu acneea(chiar foarte serioase).Am scapat de ea astfel.

| kiri11 a răspuns:

Sigur ca alimentatia este sanatoasa in acest caz. Consuma putin, cat mai putin zahar, produse carbogazoase... si parca sunt si anumite fructe. happy