| anonim_4396 a întrebat:

Alta problema: aseară m-am sculat din somn pentru că ma dureau insuportabil degetele mari de la ambele picioare,ma dureau cu tot degetele,nu ca este de la unghie (ca poate am un colt) de la ambele picioare ma dureau doar degetele mari,am adormit apoi cu greu ca nu mai puteam de durere, azi dimineata mi-a trecut, nu ma dor cand merg si nu vad ca sunt umflate, dar ma mănâncă putin piciorul drept. Oare am boala aia guta? crying
Acum mă dor călcâile

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cu ce te incalti? Poate ai boala aia "incaltaminte nepotrivita" si nimic mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu,ce port de mult timp(Nu papuci noi cumpărați ca sa zic ca imi sunt mici sau ca ma strang).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Si aia de mai multa vreme bat uneori. E sezonul de sandale/slapi, profita de el. Incearca sa nu mai porti incaltaminte inchisa in virf o perioada. Posibil sa fie si de la combinatia incaltaminte-sosete, ca sunt unele sosete cu cusaturi aiurea - am patit ca unii pantofi sa ma bata doar daca ii purtam cu anumite sosete...winking

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Păi port șlapi cu șosetelaughing
Si soatele tot asa le am de ceva timp, nu e prima dată când le port.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Baga salate si verzaturi cit cuprinde si vezi daca mai patesti.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu cred ca am guta.
Eu stau la casa, am grădina, mănânc frunte de la mine, de pe la vecinilaughing salata de rosii, totusi e ciudat sa ma doară doar degetele mari de la ambele picioare...

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

*fructe

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Guta se manifesta in functie de dieta. https://doc.ro/......-interzise

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu nici nu prea mănânc carne sau sunt obeza, sunt slabă si cam pretențioasă la mâncare.
Chiar mi-e frică să nu am guta sad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca ai ce? E ca la diabet, tine foarte mult de alimentatie. Si eu am uneori simptome de guta, dar sincer nu mi-am batut vreodata capul in mod deosebit cu asta.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Binecrying
Totusi sper sa nu am sad

| aumih16 a răspuns:

Nasol naspa! pai du-te si tu la un doctor!

| anonim_4396 explică (pentru aumih16):

Mda... Acum nu ma mai dor, m-au durut doar în noapte aia, acum ba ma dor genunchii, ba degetul de lângă degetul mare de la picior, și uneori imi amorteste. Totuși sper sa nu am nimic!winking