| Codrin07 a întrebat:

acum 3 zile (luni) m-am dus la antrenamente(fac fotbal) si cum fugeam eu dupa un adversar, am simtit ca mi-au pocnit degetele si ca ma durea foarte tare. M-am oprit si am incercat sa mai alerg sau sa le mai misc dar ma dureau foarte tare si nu puteam sa merg sau sa alerg. Am continuat antrenamentul(am facut numai suturi) iar apoi m-am dus acasa.

Cand am ajuns acasa mi-am pus gheata in zona aceea timp de o ora si apoi am stat marti(ma durea la fel), iar miercuri vazand ca s-a umflat si ca s-a inrosit tot piciorul m-am dus la spital. Am facut o radiografie si doctorita a spus ca nu am nici o fractura, dar a zis ca imi voi reveni si sa ma dau cu Diclofenac in zona aceea.

Am ascultat si m-am dat aseara si azi dimineata. Iar acum 1 ora jumate am iesit pe-afara sa mai iau putin aer si am venit inapoi in casa pentru ca ma durea piciorul ( zona de mai sus de degete ). M-am spalat si m-am intins iar acum mi-a trecut. Dar cand merg nu prea pot deoarece ma dor cele 2 degete cand alerg/merg.

Voi ce ziceti sa fac? Sa mai stau asa si sa ma dau cu ala ca imi va trece?

P.S: Am 12 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Criterion a răspuns:

Diclofenacul e recomandat in cazuri de afectiuni inflamatorii si traumatisme ale tendoanelor, ligamentelor, muschilor si articulatiilor, edemelor postoperatorii si posttraumatice.Asa ca foloseste-l cu incredere si menajeaza-te un timp, pana va trece durerea!
Sanatate multa!