| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani.
Am o problema. Port aparat dentar de 1 an si ceva, aproape 2. Pe la inceputul lui aprilie mi-am facut o mica operatie pentru ca nu mi se strangea strungareata, si era din cauza unei pielite foarte mari numite fren. A trebuit sa mi-l scoata. Eu in momentul ala aveam strungareata atat de mare incat bagam degetul prin ea. Faza este ca doctorita mea, timp de 4 luni dupa operatie, nu mi-a pus catena (un elastic conectat care ajuta la strangerea gaurilor dintre dinti) si dupa acele 4 luni a fost data afara in mod misterios. Ea nu mi-a spus mie si parintilor mei nimic despre asta, si nimeni de acolo nu vorbeste despre asta, asa ca toata lumea a banuit ca a fost data afara pentru ca nu respecta perioada de tratament la nimeni. Adica te tinea mai mult cu aparatul in gura doar ca sa castige ea mai multi bani. Acum, am o alta doctorita, care de prima data de cand am venit la ea, mi-a pus catena. Mi s-a parut foarte de treaba. Dupa vreo 2 luni de purtat catena, nu mai aveam deloc strungareata, iar doctorita a ales sa imi schimbe arcurile din unele de fier, in unele de otel (care cica sunt arcuri mai puternice si care mentin dintii in pozitita lor pana imi dau jos aparatul, in vreo 3 luni) si a ales sa imi scoata catena si sa mearga pe elastice normale, despartite, care se pun pe fiecare bracket in parte. Problema este ca dupa cateva zile de purtat acele elastice am observat ca a inceput din nou sa mi se mareasca gaura dintre dintii din fata, si nu mi se pare deloc normal. Am stat sa ma chinui atat cu ea si acum iar o am acolo. Este o diferenta destul de mica, dar eu stiu ca nu aveam deloc gaura, nici macar putin. Ce ma sfatuiti? Sa schimb doctorul si locul unde merg la consultatie? Sau sa vorbesc cu ea si sa vad ce se intampla? Am crezut ca acest aparat ar trebui sa iti repare dintii, nu sa ti-i strice... mai ales ca eu il scot pe la inceputul lui martie, si nu as accepta sa mai am strungareata nici macar putin, mi se pare ca e inestetica. Va rog, ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| anss23 a răspuns:

Schimba cabinetul si medicul stomatolog daca consideri ca nu iti este aplicat un tratament corect si nici macar nu poti vorbi dechis cu medicul respectiv. cere o a doua opinie mergand la un consult la un alt cabinet, parerea mea.