| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am 13 ani si 1.45 m inaltime si nu prea mananc cam sanatos, la scoala mananc chipsuri si beau sucuri.Dar de acum mam saturat si vreau sa cresc in inaltime. Ce imi recomandati pentru un stil de viata mai sanatos.Si este adevarat ca daca mananc mai mult si mai sanatos voi fi mai bine dezvoltat? Si ce mancare imi recomandati sa consum? Eu ma trezesc la 6 dimineata si la 6:30 plec la scoala (am autobuz ) deci nu prea am timp sa mananc dimineata dar la scoala da. Ce pot sa imi fac acasa sa am la scoala ca pachet sanatos? Si ce sporturi pot face (fara fotbal ca nu imi place) ma refer la sporturi care sa le pot face si acasa ca profu de sport ne da o minge si fac cegii mei ce vor cu ea (adica doar fotbal).DAU FUNDA celui specealizat mai bine in domeniul "sanatate" (nu o sa dau funda la raspunsuri de genul "fa tractiuni la bara" vreau mai multe sfaturi, vu atat mai multe cu atat mai bine) :-)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Parinti nu ai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred că basketul e bun ca să crești în înălțime. Ca să te dezvolți, pe lângă mâncatul sănătos trebuie să mergi la sală de preferat. Mâncatul sănătos presupune carne și alimente în general fierte(mai ales ouăle), în niciun caz prăjite. Evită prăjelile cât poți. Mai sunt de evitat chipsurile, sucurile acidulate, dulciurile ce conțin zahăr în exces.
Alimente sănătoase ar fi cartofii fierți sau la cuptorul cu microunde, orez, pește, grătar(asta mai mult dacă faci sală), brânza, laptele, pastele etc.

| ionut6709 a răspuns:

K0sti ai dat cel mai jalnic raspuns posibil, normal ca am parinti. daca nu sti nu raspunde "fraier"

| Davinna a răspuns:

Un stil de viata sanatos presupune o alimentatie sanatoasa (mai ales gatita) combinata cu sport si alte activitati recreeative pentru creier. Pai dimineata fa-ti sandvisuri pentru scoala si puneti un fruct si o sticla de apa (plata ar fi mai indicata).Te-ai gandit sa practici atletism sau baschet/handbal? O alimentatie sanatoasa presupune sa ai 3 mese pe zi si doua gustari (fructe) iar sportul cu moderatie o sa te ajute.